Ładowanie...

Kolejne zmiany w egzaminie państwowym na prawo jazdy

Przez - 12 lipca 2018
4,8/5
10 072
Kolejne zmiany w egzaminie państwowym na prawo jazdy

Oprócz zapowiadanych już wcześniej zmian dotyczących umożliwienia kursantom prowadzenia pojazdów bez uprawnień, pod okiem rodzica lub opiekuna, o których pisaliśmy w tym miejscu, a także propozycji likwidacji części egzaminu praktycznego, obejmującej plac manewrowy (tutaj przeczytasz na ten temat), Ministerstwo Infrastruktury przedstawia kolejne pomysły. Tym razem reforma będzie dotyczyła egzaminatorów i samej procedury przeprowadzania egzaminu praktycznego.

Egzaminatorzy mają być zatrudniani przez wojewodów, stając się tym samym pracownikami administracji rządowej. Będą przebywać w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego tylko na czas przeprowadzania egzaminów. WORD-y, jak to ma miejsce dotychczas, pozostaną własnością samorządów. Takie rozwiązanie spowoduje, że pieniądze z przeprowadzonych egzaminów będą trafiać do budżetu wojewody, który z ośrodkami zawrze stosowne umowy.

Ministerstwo oczekuje, że taka zmiana ma poprawić wizerunek egzaminatorów i samych WORD-ów. Skoro pieniądze nie będą trafiać bezpośrednio do nich, być może znikną przypuszczenia, że egzaminatorzy specjalnie „oblewają” zdających aby mieć jak największy zysk z kilku podejść kursanta do egzaminu praktycznego.

Daje się jednak słyszeć głosy, że zmiana pracodawcy egzaminatorów nie poprawi zdawalności egzaminów. Procedura przeprowadzania egzaminu państwowego i kryteria oceny zdającego są tak ściśle określone, że egzaminatorzy nie mają tu żadnego pola manewru. Nawet jeżeli egzaminator „przymknie oko” na mało zagrażający bezpieczeństwu błąd, popełniony przez zdającego podczas egzaminu i zaliczy mu egzamin, w przypadku kontroli, może on zostać unieważniony. Konsekwencje w takiej sytuacji poniesie również egzaminator. Dlatego właśnie, dopóki nie zmieni się metoda przeprowadzania egzaminu, niestety zdawalność prawdopodobnie utrzyma się na dotychczasowym poziomie.

Pewne zmiany dotyczące przeprowadzania egzaminu praktycznego są jednak rozważane. Ministerstwo chce aby egzamin był kontynuowany nawet po popełnieniu przez zdającego błędu, który spowoduje, że egzamin nie zakończy się wynikiem pozytywnym. Możliwość dalszej jazdy pozwoli zdającemu zapoznać się z całym przebiegiem egzaminu i zwrócić jego uwagę na błędy, które popełnia aby uniknąć powtarzania ich w przyszłości.

Aktualnie nie ma obowiązku kończenia egzaminu po popełnieniu takiego błędu przez zdającego, chyba że błąd ewidentnie naruszy przepisy ruchu drogowego i kierowca zagraża bezpieczeństwu na drodze, wtedy egzaminator przesiada się na miejsce kierowcy.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy przepisy mają zostać wprowadzone, jednak niewykluczone, że takie zmiany mogą nadejść w ciągu kliku najbliższych miesięcy.

marika
Marika 125 posty
Młoda pisarka, która tworzy merytoryczne teksty. Dzięki niej zawsze dostaniecie najnowsze wiadomości, które na pewno wam się przydadzą a do tego odpisze jeszcze na nadesłane od Was wiadomości e-mail.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Białe Logo serwisu prawo-jazdy-360.pl
Kontakt
ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Telefon: 790-747-360
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail: kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 8:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation sp z o.o. sp. k. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań. Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.
Wyślij wiadomość