Ładowanie...

Jak można stracić prawo jazdy

Przez
4,8/5
123 771
Jak można stracić prawo jazdy

Utrata prawa jazdy za punkty karne

Ciężko zdobyte prawo jazdy, a tak łatwo i szybko można je stracić. Najbardziej narażeni w tej kwestii są młodzi kierowcy, czyli tacy których staż posiadania prawa jazdy nie przekracza 1 roku. Kierowcy ci zaczynają swoją przygodę za kierownicą z „czystym kontem”, jednak w odróżnieniu od reszty bardziej doświadczonych kierowców mają oni do wykorzystania tylko 20 punktów karnych. Każdy kierowca z ze stażem posiadania prawa jazdy powyżej roku posiada 24 punkty.

Doświadczeni kierowcy po przekroczeniu 24 punktów karnych wysyłani są na egzamin sprawdzający ich kwalifikacje i jeśli pozytywnie go ukończą, mają możliwość odebrania zabranego im „prawka”. W tym celu składają oni odpowiedni wniosek do starosty o przywrócenie uprawnień. Razem z wnioskiem muszą przedstawić aktualne zaświadczenie lekarskie, wystawione przez lekarza właściwego do badania kierowców, zaświadczenie potwierdzające pozytywny wynik egzaminu sprawdzającego kwalifikacje i dowód osobisty. Jeżeli jednak taki test sprawdzający nie zostanie przez nich zaliczony, muszą oni na nowo zdawać cały egzamin według danej procedury, bo prawo jazdy zostaje im odebrane.

Nowi kierowcy mają zdecydowanie gorzej, bo nie dość, że posiadają jedynie 20 punktów karnych, to po przekroczeniu tego progu, zostaje im anulowane całe prawo jazdy. Nie mają oni możliwości podejścia do egzaminu kwalifikacyjnego. Całą drogę muszą przejść od nowa – łącznie z egzaminem praktycznym i teoretycznym na prawo jazdy.

Od 17 września 2022 r. nastąpił koniec kursów redukujących punkty karne w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego. Od tej daty punkty karne będą jedynie kasować się automatycznie po 2 latach od daty zapłacenia mandatu.


W jaki sposób jeszcze można utracić prawo jazdy?

Zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące

1. Za przekroczenie prędkości - Grozi kierującemu, który przekroczył dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym powyżej 50 km/h.

Grozi kierującemu, który przekroczył dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym powyżej 50 km/h.

2. Za przewożenie zbyt wielu pasażerów w samochodzie. - W przypadku, gdy kierowca przewozi 3 pasażerów więcej od limitu wskazanego w dowodzie rejestracyjnym. Jeżeli pomimo wydania decyzji administracyjnej o zatrzymaniu jej prawa jazdy, osoba kierowała pojazdem, wydana zostaje decyzja o przedłużeniu do 6 miesięcy okresu zatrzymania prawa jazdy.

Zatrzymanie prawa jazdy na dłużej niż 3 miesiące


1. Grozi kierującemu, który prowadził pojazd po spożyciu alkoholu,
2. Grozi kierującemu, który uciekł z miejsca zdarzenia, w którym były osoby poszkodowane
3. Grozi kierującemu, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej
4. Grozi kierującemu, który został skazany za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji i sąd wydał na niego karę w postaci zakazu prowadzenia pojazdów

Jak utrata prawa jazdy za punkty karne wygląda po zmianach przepisów?

Warto mieć na uwadze, że od 17 września 2022 roku znacznie łatwiej jest stracić prawo jazdy za przekroczenie dozwolonej liczby punktów karnych. Od tego dnia obowiązują nowe przepisy dotyczące punktów za przewinienia w ruchu drogowym. Obecnie maksymalna liczba punktów karnych, które kierowca może otrzymać jednorazowo to 15 (wcześniej było to 10 punktów karnych). Co więcej, nie ma możliwości zredukowania ich liczby przez kurs reedukacyjny. Nie zmienia się natomiast liczba maksymalnych punktów, jakie może uzbierać kierowca – 20 i 24 punkty karne.

patrycja
Patrycja Chudzińska 48 posty
Z firmą związana od kilku lat. Zajmuje się głównie klientami biznesowymi, ale czasem napisze jakiś konkretny artykuł.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Logo białe prawo-jazdy-360.pl

Kontakt

ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania