Ładowanie...

Jak można stracić prawo jazdy

Przez
4,8/5
98 209
Jak można stracić prawo jazdy

Ciężko zdobyte prawo jazdy, a tak łatwo i szybko można je stracić. Najbardziej narażeni w tej kwestii są młodzi kierowcy, czyli tacy których staż posiadania prawa jazdy nie przekracza 1 roku. Kierowcy ci zaczynają swoją przygodę za kierownicą z „czystym kontem”, jednak w odróżnieniu od reszty bardziej doświadczonych kierowców mają oni do wykorzystania tylko 20 punktów karnych. Każdy kierowca z ze stażem posiadania prawa jazdy powyżej roku posiada 24 punkty.

Doświadczeni kierowcy po przekroczeniu 24 punktów karnych wysyłani są na egzamin sprawdzający ich kwalifikacje i jeśli pozytywnie go ukończą, mają możliwość odebrania zabranego im „prawka”. W tym celu składają oni odpowiedni wniosek do starosty o przywrócenie uprawnień. Razem z wnioskiem muszą przedstawić aktualne zaświadczenie lekarskie, wystawione przez lekarza właściwego do badania kierowców, zaświadczenie potwierdzające pozytywny wynik egzaminu sprawdzającego kwalifikacje i dowód osobisty. Jeżeli jednak taki test sprawdzający nie zostanie przez nich zaliczony, muszą oni na nowo zdawać cały egzamin według danej procedury, bo prawo jazdy zostaje im odebrane.

Nowi kierowcy mają zdecydowanie gorzej, bo nie dość, że posiadają jedynie 20 punktów karnych, to po przekroczeniu tego progu, zostaje im anulowane całe prawo jazdy. Nie mają oni możliwości podejścia do egzaminu kwalifikacyjnego. Całą drogę muszą przejść od nowa, włącznie z godzinami z instruktorem.

Młodzi kierowcy dodatkowo nie mają możliwości redukcji punktów karnych uzbieranych na swoim koncie. Kierowcy bardziej doświadczeni mogą raz na pół roku uczestniczyć w płatnym szkoleniu, organizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, które redukuje ich pulę uzbieranych punktów o 6.

W jaki sposób jeszcze można utracić prawo jazdy?

Starosta wydaje decyzję o cofnięciu uprawnień w przypadku, gdy u kierowcy, który przekroczył liczbę 24 dopuszczalnych punktów karnych stwierdzono, na podstawie orzeczenia lekarskiego, istnienie przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem. Wlicza się w to także negatywny wynik badania psychologicznego, na które kierowany jest taki kierowca.

Niepoddanie się przez kierowcę kontrolnemu sprawdzeniu kwalifikacji, badaniu lekarskiemu lub badaniu psychologicznemu w wyznaczonym przez starostę terminie również skutkuje odebraniem prawa jazdy.

Prawo jazdy może także zostać odebrane kierowcy na podstawie decyzji sądu. Taka sytuacja ma miejsce, jeżeli kierowca został skazany za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji i sąd wydał na niego karę w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. Bezwzględne odebranie uprawnień ma miejsce wtedy, gdy kierowca w momencie popełnienia przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia. Prawo jazdy zostaje odebrane takiemu kierowcy na zawsze, jeżeli osoba przeciwko której zostało popełnione przestępstwo poniosła śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu.

Jak utrata prawa jazdy będzie się wyglądała po zmianach przepisów?

Gdy zostaną już wreszcie wprowadzone zmiany przepisów dotyczące młodych kierowców, okresu próbnego i wszystkiego, co związane z wejściem systemu CEPiK 2.0, procedura odebrania uprawnień nieco się zmieni.

Jeżeli chodzi o młodych kierowców, prawo jazdy zostanie im odebrane w momencie popełnienia w okresie próbnym trzech wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji.

Natomiast doświadczeni kierowcy po przekroczeniu limitu 24 punktów karnych zostaną skierowani na płatny kurs reedukacyjny, który wyzeruje im konto. Jednak w przypadku ponownego przekroczenia przez takiego kierowcę tej dopuszczalnej liczby 24 punktów w okresie 5 lat od daty wydania skierowania na kurs reedukacyjny, starosta wydaje decyzję o cofnięciu jego uprawnień do kierowania pojazdami. Po zmianach nie będzie także możliwości redukowania punktów karnych udziałem w szkoleniu, jak to wygląda dotychczas.

patrycja
Patrycja 48 posty
Z firmą związana od kilku lat. Zajmuje się głównie klientami biznesowymi, ale czasem napisze jakiś konkretny artykuł.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

białe Logo serwisu prawo-jazdy-360.pl
Kontakt
ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.
Wyślij wiadomość