Ładowanie...

Obowiązkowe i dodatkowe wyposażenie

Przez
4,7/5
104 043
Obowiązkowe i dodatkowe wyposażenie

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia z dnia 31 grudnia 2002 roku w każdym pojeździe powinna być umieszczona gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy z ze znakiem homologacji.

Każdy pojazd poruszający się po polskich drogach musi być zaopatrzony w gaśnicę. Minimalna jej pojemność powinna wynosić 1 kg oraz mieć ważną homologację i aktualne badania techniczne, które powinny być odnawiane co rok. Brak gaśnicy może powodować nałożenie na kierującego mandatu karnego w wysokości od 20 do 500 zł. Podczas kontroli drogowej funkcjonariusz policji może też wystawić mandat, jeżeli gaśnica nie znajduje się w odpowiednim miejscu, do którego ma się łatwy dostęp.

Kolejnym obowiązkowym wyposażeniem pojazdu jest trójkąt ostrzegawczy, który musi posiadać odpowiednią homologację, co oznacza odpowiednio dużą powierzchnię. Brak trójkąta w pojeździe może spowodować nałożenie mandatu w wysokości nawet do 200 zł. Wiele wypadków drogowych jest następstwem źle oznaczonego miejsca awarii czy też postoju. W przypadku nieprawidłowego sygnalizowania postoju lub awarii na drodze ekspresowej lub autostradzie, na kierującego może zostać nałożony mandat w wysokości 300 zł. Trójkąt ostrzegawczy jest również bardzo przydatny podczas holowania auta. Jeżeli w trakcie holowania kierowca nie umieści tego oznakowania, to w takiej sytuacji również otrzyma mandat w wysokości 150 zł.

Co jeszcze może się przydać a nie jest obowiązkowym wyposażeniem?

Z pewnością warto zainwestować w dobrze zaopatrzoną apteczkę medyczną. Przede wszystkim powinny się w niej znaleźć takie rzeczy jak: różnego rodzaju opatrunki, bandaże, kompresy gazowe, opaska uciskowa, koc termiczny, gumowe rękawiczki, maseczka do przeprowadzenia sztucznego oddychania, rękawiczki ochronne, trójkątna chusta oraz nożyczki. Zdecydowanie odradzamy przewożenia w samochodzie leków, ponieważ wymagają one specjalnego przechowywania.

Na terenie naszego kraju nie jest wymagane posiadanie kamizelki odblaskowej w samochodzie, ale warto ją mieć. Kamizelka nie zajmuje wiele miejsca, a może okazać się bardzo przydatna w razie ewentualnego wypadku w ruchu drogowym czy też przy zmianie koła na poboczu drogi. Kamizelkę powinniśmy mieć zawsze w pojeździe przede wszystkim ze względów własnego bezpieczeństwa.

Warto też wyposażyć się w linę holowniczą, która może nam pomóc w wielu sytuacjach np. gdy zimą utkniemy w zaspie śnieżnej. Kolejną rzeczą, która może uchronić nas od mandatu jest posiadanie dodatkowego kompletu żarówek.

patrycja
Patrycja Chudzińska 48 posty
Z firmą związana od kilku lat. Zajmuje się głównie klientami biznesowymi, ale czasem napisze jakiś konkretny artykuł.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Logo białe prawo-jazdy-360.pl

Kontakt

ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania