Ładowanie...

Ekojazda na egzaminie

Przez
68277
Ekojazda na egzaminie

Egzamin na prawo jazdy niestety nie należy do łatwych. Podczas egzaminu praktycznego kursanci oprócz wszystkich dotychczasowych manewrów będą musieli wykazać się umiejętnościami jazdy zgodnej z zasadami ekonomiki spalania.

Egzaminator podczas jazdy będzie zwracał uwagę na to, przy jakich obrotach zmieniamy bieg na wyższy. Odwołując się do przepisów, które obowiązują od dnia 01.01.2015 roku zgodnie z nowelizacją rozporządzenia w sprawie egzaminowania – DZ.U.2014.594:

„Zmiana biegów właściwa dla energooszczędnej jazdy (dotyczy wyłącznie egzaminu państwowego przeprowadzanego w zakresie prawa jazdy kategorii B, B+E, C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D i D+E; w zakresie prawa jazdy kategorii B i B+E osoba egzaminowana powinna dokonywać zmiany biegu na wyższy w momencie kiedy silnik osiągnie od 1800 do 2600 obrotów na minutę, a pierwsze cztery biegi powinny być włączone zanim pojazd osiągnie 50 km/h; w zakresie pozostałych kategorii prawa jazdy osoba egzaminowana powinna utrzymywać prędkość obrotową silnika w zakresie zielonego pola pracy oznaczonego na obrotomierzu pojazdu egzaminacyjnego”.

Ekojazda na egzaminie to kolejny element, który stresuje kursantów. Jest to także utrudnienie w zdawaniu. Wprowadzenie tej zmiany zwiększa również koszt zdawanych kursów, ponieważ liczba godzin na naukę jazdy samochodem nie ulega zwiększeniu, a instruktorzy nie są w stanie nauczyć kursantów dodatkowych rzeczy w tak krótkim czasie. Z pewnością trzeba będzie się liczyć z dokupieniem dodatkowych lekcji, które nie są takie tanie – dodatkowa godziny jazdy wynosi od 50 do 60 zł.

Co ciekawe zmianę przepisów na egzaminie będzie można ominąć w momencie, kiedy osoba egzaminowana będzie podchodziła do części praktycznej na samochodzie, który jest wyposażony w automatyczną skrzynię biegów lub pojazd jest hybrydowy – w takiej sytuacji samochód będzie w stanie samoczynnie zmienić za nas biegi. Jeżeli Ośrodek Szkolenia Kierowców posiada w swoim zasobie taki pojazd, to może go podstawić na egzamin państwowy do WORD. Po ukończeniu egzaminu z wynikiem pozytywnym dokument prawa jazdy będzie miał adnotację z kodem 78, a tzn. że funkcjonariusz Policji podczas kontroli zweryfikuje, czy kierowca porusza się pojazdem wyposażonym w automatyczną skrzynię biegów. Jeżeli natomiast kierowca w przyszłości zdecyduje się na jazdę z manualną skrzynią biegów może ponownie podejść do egzaminu państwowego z części praktycznej. Po zdanym egzaminie dokument prawa jazdy będzie już bez adnotacji o kodzie 78.

patrycja
Patrycja 38 posty
Z firmą związana od kilku lat. Zajmuje się głównie klientami biznesowymi, ale czasem napisze jakiś konkretny artykuł.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców olka
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Białe Logo serwisu prawo-jazdy-360.pl
Kontakt
ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Langiewicza 2/12
61-502 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Telefon: 790-747-360
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail: kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 8:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation sp z o.o. sp. k. (ul. Langiewicza 2/12, 61-502. Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.
Wyślij wiadomość