Ładowanie...

Ekojazda na egzaminie

Przez
4,5/5
132 411
Ekojazda na egzaminie

Egzamin na prawo jazdy niestety nie należy do łatwych. Podczas egzaminu praktycznego kursanci oprócz wszystkich dotychczasowych manewrów będą musieli wykazać się umiejętnościami jazdy zgodnej z zasadami ekonomiki spalania.

Egzaminator podczas jazdy będzie zwracał uwagę na to, przy jakich obrotach zmieniamy bieg na wyższy. Odwołując się do przepisów, które obowiązują od dnia 01.01.2015 roku zgodnie z nowelizacją rozporządzenia w sprawie egzaminowania – DZ.U.2014.594:

„Zmiana biegów właściwa dla energooszczędnej jazdy (dotyczy wyłącznie egzaminu państwowego przeprowadzanego w zakresie prawa jazdy kategorii B, B+E, C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D i D+E; w zakresie prawa jazdy kategorii B i B+E osoba egzaminowana powinna dokonywać zmiany biegu na wyższy w momencie kiedy silnik osiągnie od 1800 do 2600 obrotów na minutę, a pierwsze cztery biegi powinny być włączone zanim pojazd osiągnie 50 km/h; w zakresie pozostałych kategorii prawa jazdy osoba egzaminowana powinna utrzymywać prędkość obrotową silnika w zakresie zielonego pola pracy oznaczonego na obrotomierzu pojazdu egzaminacyjnego”.

Ekojazda na egzaminie to kolejny element, który stresuje kursantów. Jest to także utrudnienie w zdawaniu. Wprowadzenie tej zmiany zwiększa również koszt zdawanych kursów, ponieważ liczba godzin na naukę jazdy samochodem nie ulega zwiększeniu, a instruktorzy nie są w stanie nauczyć kursantów dodatkowych rzeczy w tak krótkim czasie. Z pewnością trzeba będzie się liczyć z dokupieniem dodatkowych lekcji, które nie są takie tanie – dodatkowa godziny jazdy wynosi od 50 do 60 zł.

Co ciekawe zmianę przepisów na egzaminie będzie można ominąć w momencie, kiedy osoba egzaminowana będzie podchodziła do części praktycznej na samochodzie, który jest wyposażony w automatyczną skrzynię biegów lub pojazd jest hybrydowy – w takiej sytuacji samochód będzie w stanie samoczynnie zmienić za nas biegi. Jeżeli Ośrodek Szkolenia Kierowców posiada w swoim zasobie taki pojazd, to może go podstawić na egzamin państwowy do WORD. Po ukończeniu egzaminu z wynikiem pozytywnym dokument prawa jazdy będzie miał adnotację z kodem 78, a tzn. że funkcjonariusz Policji podczas kontroli zweryfikuje, czy kierowca porusza się pojazdem wyposażonym w automatyczną skrzynię biegów. Jeżeli natomiast kierowca w przyszłości zdecyduje się na jazdę z manualną skrzynią biegów może ponownie podejść do egzaminu państwowego z części praktycznej. Po zdanym egzaminie dokument prawa jazdy będzie już bez adnotacji o kodzie 78.

patrycja
Patrycja Chudzińska 48 posty
Z firmą związana od kilku lat. Zajmuje się głównie klientami biznesowymi, ale czasem napisze jakiś konkretny artykuł.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Logo białe prawo-jazdy-360.pl

Kontakt

ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania