Ładowanie...

Jak długo ważny jest egzamin teoretyczny na prawo jazdy?

Przez - 19 listopada 2018
4,3/5
191 085
Jak długo ważny jest egzamin teoretyczny na prawo jazdy?

Wiele osób nadal podpiera się dawnymi przepisami odnośnie określonej ważności egzaminu teoretycznego na prawo jazdy. Według tych przepisów zdana teoria była ważna przez okres 6 miesięcy i to właśnie w tym czasie należało podejść do egzaminu praktycznego. Od 2014 roku kursanci nie muszą już spieszyć się z realizacją godzin jazdy, ponieważ mają teraz dużo więcej czasu na przygotowania i zapisanie się na egzamin.

W sierpniu 2014 roku zniesiono ograniczenie ważności egzaminu teoretycznego na prawo jazdy i od tamtej pory jest on ważny bezterminowo. Oznacza to, że odstęp czasowy między jednym a drugim egzaminem jest właściwie zależny tylko od długości trwania kursu praktycznego w szkole jazdy i od zdeterminowania samej osoby starającej się o uzyskanie uprawnień.

Początek 2015 roku przyniósł bowiem także inne zmiany. Od stycznia tegoż roku z osób starających się o prawo jazdy zdjęto obowiązek uczestnictwa w szkoleniu teoretycznym, prowadzonym przez ośrodek szkolenia kierowców. Kandydaci na kierowców mogą samodzielnie przygotowywać się z zakresu przepisów ruchu drogowego, znaków drogowych i pierwszej pomocy, korzystając z różnych pomocy edukacyjnych (np. takich jak testy egzaminacyjne w naszym serwisie: Testy na prawo jazdy).

Mogą oni bezpośrednio zapisać się na egzamin teoretyczny w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego i podejść do niego w dowolnym momencie. Po zaliczeniu egzaminu wystarczy, że przedstawią oni w swojej szkole jazdy dokument potwierdzający uzyskanie wyniku pozytywnego i to zwolni ich to z uczestnictwa w części wykładowej szkolenia, którą fakultatywnie nadal realizują niektóre ośrodki.

Mogą oni wtedy od razu rozpocząć naukę praktycznej jazdy samochodem pod okiem instruktora. Ilość obowiązkowych do zrealizowania godzin szkolenia praktycznego zależna jest od kategorii prawa jazdy, o którą się starają. W przypadku większych trudności w nauce kursanci zawsze mogą wykupić dodatkowe godziny jazdy, jednak wymagany przepisami limit, dopuszczający ich do egzaminu państwowego zawsze musi zostać osiągnięty. W przypadku prawa jazdy kategorii B jest to 30 obowiązkowych godzin jazdy samochodem z instruktorem.

Jeżeli osoby starające się o uprawnienia do kierowania pojazdami zaliczyły część teoretyczną egzaminu, jednak nie mogą z jakichś względów podjąć od razu szkolenia praktycznego i podejść do tegoż egzaminu, mogą odroczyć tę procedurę na dowolny czas i rozpocząć naukę jazdy nawet po kilku latach, gdyż ich zdany egzamin teoretyczny nadal będzie ważny. Przepisy dotyczą zakresu wszystkich kategorii prawa jazdy.

marika
Marika Zgraja 149 posty
Młoda pisarka, która tworzy merytoryczne teksty. Dzięki niej zawsze dostaniecie najnowsze wiadomości, które na pewno wam się przydadzą a do tego odpisze jeszcze na nadesłane od Was wiadomości e-mail.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Logo białe prawo-jazdy-360.pl

Kontakt

ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania