„Zielony Listek” – zielony listek klonu, co on oznacza? Czy jest pomocny?

4.2
„Zielony Listek” – zielony listek klonu, co on oznacza? Czy jest pomocny?

Jak wiadomo przepisy związane z CEPIK 2.0 - o kierujących pojazdami regulujące obowiązek jazdy z zielonym liściem po uzyskaniu prawa jazdy, restrykcyjne ograniczenia prędkości dla młodych kierowców, a także obowiązek uczestniczenia w dodatkowych kursach kształcących, które miały wejść w życie z dniem 04.06.2018 r. zostały odroczone. Na chwilę obecną Ministerstwo nie podało nowej daty wprowadzenia zmian.

Zgodnie z ustawą samochód, którym będzie się poruszał kierowca poddany okresowi próbnemu będzie musiał zostać oznakowany z tyłu i z przodu okrągłą nalepką barwy białej o średnicy co najmniej 11 cm, na którym to białym tle znajdzie się zielony liść klonowy – przynamniej 10 cm wysokości oraz szerokości. Taki symbol trzeba będzie posiadać na samochodzie przez pierwszych 8 miesięcy i to niezależnie od tego, czy kierowca będzie poruszał się swoim, czy też cudzym autem.

Ten pomysł nie jest oczywiście nowy, ponieważ zielony liść pojawił się w Polsce na szybach aut już na początku lat 70 i utrzymał się przez 2 dekady. Zielony liść ma przede wszystkim ostrzegać innych kierowców o tym, że mają do czynienia z mało doświadczonym kierowcą, który może popełniać błędy w ruchu drogowym albo nie będzie się w stanie wykazać taką sprawnością w zakresie przeprowadzania manewrów jak kierowca, który posiada duży staż za kierownicą.

4.2
patrycja
Z firmą związana od kilku lat. Zajmuje się głównie klientami biznesowymi, ale czasem napisze jakiś konkretny artykuł.