Egzamin teoretyczny na prawo jazdy – o czym warto wiedzieć, zanim się zapiszesz?

▪ 24 sierpnia 2020 159 811 ⚡
4.5
Egzamin teoretyczny na prawo jazdy – o czym warto wiedzieć, zanim się zapiszesz?

Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy? Czy można do niego przygotować się samodzielnie? Ile kosztuje jedno podejście i czy obowiązują jakieś limity? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy?

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy, niezależnie od zdawanej kategorii, składa się z 32 pytań (20 z części podstawowej i 12 z części specjalistycznej) i trwa łącznie 25 minut. W części podstawowej na zapoznanie się z każdym pytaniem zdający ma 20 sekund, a na udzielenie odpowiedzi – do wyboru są opcje TAK lub NIE - jest 15 sekund. W pytaniach z wiedzy specjalistycznej proponowane są 3 pełne odpowiedzi, dlatego czas na zapoznanie się z pytaniem jest wydłużony do 50 sekund. Na odpowiedź jest jednak tyle samo czasu, czyli 15 sekund.

Od strony technicznej, egzamin rozpoczyna się zaznajomieniem zdającego z instrukcją obsługi programu, a przed egzaminem właściwym odbywa się krótki egzamin próbny. Podczas egzaminu każdy film w pytaniu wyświetlany jest tylko raz. Naciśnięcie przycisku „Start” oznacza gotowość do udzielenia odpowiedzi. W czasie przeznaczonym na udzielenie odpowiedzi można ją zmieniać dowolną ilość razy, jednak po przejściu do następnego pytania nie można jej już zmienić. Gdy upłynie czas na udzielenie odpowiedzi, automatycznie wyświetla się kolejne pytanie, nawet gdy zdający nie udzieli odpowiedzi.

Ile można mieć błędów na egzaminie?

Aby uzyskać pozytywny wynik na egzaminie, należy zdobyć co najmniej 68 punktów na 74 możliwe. Oznacza to, że można stracić 6 punktów, jednak nie oznacza to możliwości popełnienia 6 błędów. Zagadnienia wewnątrz części podstawowej i części specjalistycznej podzielone są na 3 kategorie, w zależności od znaczenia treści dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Podział punktów wygląda następująco:

CZĘŚĆ PODSTAWOWA

  • 10 pytań – za 3 punkty
  • 6 pytań – za 2 punkty
  • 4 pytania – za 1 punkt

CZĘŚĆ SPECJALISTYCZNA

  • 6 pytań – za 3 punkty
  • 4 pytania – za 2 punkty
  • 2 pytania – za 1 punkt

Biorąc pod uwagę ten system ważony, nie jest istotne, ile błędów zdający popełni, ale na jakie pytania udzieli błędnej odpowiedzi – podczas testu pojawia się informacja o tym, jak punktowane jest dane pytanie. Po zakończeniu egzaminu system od razu podlicza punkty i pojawia się informacja o wyniku pozytywnym lub negatywnym. Osoby, które uzyskały negatywny wynik mogą sprawdzić, na jakie pytania udzieliły błędnej odpowiedzi.

Ile kosztuje jedno podeście do egzaminu teoretycznego?

Niezależnie od zdawanej kategorii, jedno podejście do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy kosztuje 30 zł. Cena ta jest stała i obowiązuje we wszystkich ośrodkach WORD w całej Polsce. Do egzaminu można podchodzić wielokrotnie, aż do skutku – nie ma w tym zakresie limitów. Jednak bez pozytywnego wyniku na egzaminie teoretycznym, nie można rozpocząć praktycznej nauki jazdy.

Czy trzeba mieć ukończony kurs w szkole jazdy, aby podejść do egzaminu?

Nie, do egzaminu teoretycznego możemy przygotować się samodzielnie (np. z pomocą naszego serwisu) i przystąpić do niego bez zaświadczenia o odbytym kursie w szkole jazdy. Jednak przed przystąpieniem do egzaminu należy posiadać numer PKK (Profil kandydata na kierowcę). Jest to elektroniczny identyfikator, który zawiera dane na temat przyszłego kierowcy i towarzyszy mu przez cały proces zdobywania uprawnień. Aby otrzymać swój numer PKK, należy udać się do Wydziału Komunikacji właściwego dla miejsca zamieszkania i złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy (wraz z badaniem lekarskim o braku przeciwskazań do kierowania pojazdem, kolorowym zdjęciem o wymiarach 3,5x4,5cm oraz dokumentem tożsamości). Czas oczekiwania za wygenerowaniem numeru PKK wynosi do 3 dni roboczych.

Jak się zapisać na egzamin teoretyczny?

Na egzamin teoretyczny można zapisać się osobiście w wybranym Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego lub przez internet za pośrednictwem strony InfoCar. Przy zapisie w ośrodku WORD należy mieć ze sobą dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport lub kartę pobytu), numer PKK oraz dowód wniesienia opłaty za egzamin (można również zapłacić bezpośrednio w ośrodku). Po zweryfikowaniu poprawności danych zostaniemy zarejestrowani w ewidencji osób egzaminowanych, co umożliwi zapis w dowolnym lub najbliższym wolnym terminie.

Czy można zdawać egzamin w języku obcym?

Tak, osoby obcojęzyczne mają możliwość zapisania się na egzamin teoretyczny w języku angielskim lub niemieckim. Również osoby głuchonieme mogą zapisać się na egzamin z prezentacją pytań i odpowiedzi w języku migowym.

Jak długo jest ważny zdany egzamin teoretyczny?

Zdany z wynikiem pozytywnym egzamin teoretyczny ważny jest bezterminowo – dotyczy to egzaminów zaliczonych od dnia 24 sierpnia 2014 roku.

Zdany egzamin teoretyczny – co dalej?

Po zaliczonym egzaminie teoretycznym w WORD można rozpocząć kurs praktyczny. Należy jednak pamiętać, że w trakcie jego trwania – podczas jazd lub po ich zakończeniu - obowiązkowe jest także odbycie 4 godzinnego szkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków drogowych.

4.5
angelina
Tworzeniem treści zajmuje się od kilku lat, dbając o każdy detal i jasny przekaz. Obecnie wyszukuje dla Was najciekawsze newsy i prowadzi profile w Social Media.