Ładowanie...

Kończący się termin ważności prawa jazdy

Przez - 19 lutego 2018
4,6/5
181 704
Kończący się termin ważności prawa jazdy

Niestety od kilku lat uprawnienia do kierowania pojazdami nie są wydawane już bezterminowo. Czas, na jaki maksymalnie możemy otrzymać w tej chwili prawo jazdy wynosi 15 lat. Warto o tym pamiętać i mieć na uwadze termin wygaśnięcia dokumentu, ponieważ jazda z dokumentem, któremu upłynął termin ważności jest traktowana jak prowadzenie pojazdów bez posiadanych do tego uprawnień i podlega karze grzywny w wysokości 500 zł.

Procedurę wymiany dokumentu warto jest zaplanować nieco wcześniej i rozpocząć przed ostateczną datą jego wygaśnięcia, ponieważ samo oczekiwanie na wydanie nowego egzemplarza potrwa około tygodnia i możemy zostać na jakiś czas bez uprawnień.

Co jest niezbędne do przedłużenia ważności dokumentu i gdzie się z tym udać?

Aby odnowić swoje prawo jazdy, należy skompletować: wypełniony wniosek o wydanie uprawnień (pobrany ze strony Ministerstwa lub otrzymany w urzędzie); orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów (wydawane również na określony czas); aktualną fotografię (wykonaną zgodnie z określonymi warunkami); potwierdzenie uiszczenia opłaty za ponowne wydanie prawa jazdy; kserokopię i oryginał posiadanego prawa jazdy oraz oświadczenie o zapoznaniu się z treścią art. 233 kk.

Opłaty za wydanie nowego dokumentu można dokonać w kasie urzędu lub przelewem na numer konta urzędu, a informacji odnośnie tej kwestii najlepiej zasięgnąć w konkretnej placówce. Na chwilę obecną wynosi ona 100,50 zł.

Wszystkie dokumenty należy złożyć w terminie wygasania ważności prawa jazdy lub wysłać pocztą do odpowiedniego urzędu, a mogą być to: urząd miasta, jeżeli jest to miasto na prawach powiatu; urząd dzielnicy miasta lub starostwo powiatu, w którym mieszka dana osoba ubiegająca się o przedłużenie uprawnień.

Na wydanie nowego dokumentu zaczekamy około tygodnia i otrzymamy go albo w urzędzie albo pocztą, w zależności od tego, jaką chęć wyraziliśmy we wniosku. Podczas odbierania nowego dokumentu, konieczne będzie dostarczenie aktualnie posiadanego prawa jazdy.

Całkowity koszt odnowienia dokumentu, wliczając w niego cenę zdjęcia, koszt badania lekarskiego, który prawnie ustalony jest na kwotę 200 zł oraz samą opłatę urzędową będzie wynosił przeszło 300 zł.

Z odnawianiem prawa jazdy musimy liczyć się wszyscy, jednak najbardziej ucierpią na tym osoby z wadą wzroku, cukrzycą lub innymi problemami zdrowotnymi, które powodują skrócenie okresu, na jaki otrzymujemy od lekarza zezwolenie na kierowanie pojazdami.

marika
Marika Zgraja 149 posty
Młoda pisarka, która tworzy merytoryczne teksty. Dzięki niej zawsze dostaniecie najnowsze wiadomości, które na pewno wam się przydadzą a do tego odpisze jeszcze na nadesłane od Was wiadomości e-mail.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Logo białe prawo-jazdy-360.pl

Kontakt

ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania