Ładowanie...
Wykonano dzisiaj 12005 testów, z czego 61% pozytywnie i 39% negatywnie, aktualnie testy wykonuje 1896 osób

Pełna baza pytań - Oficjalne testy na prawo jazdy kategorii B oraz A, C, D, T, AM, A1, A2, B1, C1, D1 - Wszystkie pytania egzaminacyjne 2024 z WORD

Znaki drogowe

Na tej stronie możesz znaleźć informacje dotyczące wszystkich znaków drogowych zarówno poziomych jak i pionowych, kontrolek pojazdu, postaw i gestów osoby kierującej ruchem oraz sygnalizatorów świetlnych.

Do każdego znaku, postawy, kontrolki i sygnalizatora dopasowany jest odpowiedni symbol, obraz przedstawiający jego wygląd, znaczenie oraz objaśnienie, które go dokładnie definiuje.

Znaki drogowe w Polsce

Znaki drogowe muszą spełnić pewne wymagania, które zostały uwzględnione w przepisach, dotyczą one m.in. wielkości, wymiarów i widoczności. Znaczenie oraz zakres obowiązywania znaków i sygnałów prosperujących w ruchu drogowym określa rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych.

Wymagania dotyczące konstrukcji znaków drogowych oraz zasad umieszczania ich na drodze zostały zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003r. (Dz.U. z 2003 r. nr 220, poz. 2181) Znaki drogowe mogą być umiejscowione po obu stronach jezdni, bezpośrednio na niej lub nad nią.

Biorąc pod uwagę umiejscowienie, znaki możemy podzielić na poziome i pionowe.

Znaki poziome występują w postaci linii, symboli i napisów umieszczonych na powierzchni dróg.

Znaki pionowe to tablice, tarcze, ale także znaki świetlne. Kolejnym etapem klasyfikacji jest informacja jaką za sobą niosą, wyodrębniamy następujący podział:

Często można łączyć dane rodzaje znaków drogowych, np. znaki nakazu ze znakami informacyjnymi.

Nadrzędne znaki drogowe

Każdy znak drogowy ma istotne znaczenie w zakresie dbania o bezpieczeństwo nasze oraz innych uczestników ruchu, a także sprawnego funkcjonowania na drodze.

Możemy jednak wyróżnić 4 znaki o odmiennym kształcie, mające szczególne znaczenie w ruchu drogowym:

Niestandardowe kształty zastosowane są w celu łatwiejszego zapamiętania oraz odróżnienia ich od innych znaków, dzięki czemu są rozpoznawalne także od tyłu oraz w trakcie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Znaczenie znaków drogowych

Funkcje znaków drogowych najczęściej utożsamia się z ich klasyfikacją, więc mówi się, że znaki: informują, zakazują, ostrzegają, nakazują – ogólnie mówiąc usprawniają funkcjonowanie na drodze oraz zapewniają bezpieczeństwo uczestnikom ruchu.

W piśmiennictwie możemy znaleźć informację, że Oznakowanie dróg obejmujące znaki pionowe i znaki poziome ma na celu regulowanie i prowadzenie (kanalizowanie) ruchu oraz ostrzeganie i informowanie użytkowników dróg; - [Strony z Dziennika Ustaw nr.170 poz.1393 z 12 października 2002 r. - Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych]

Czy rozmiar znaków drogowych jest taki sam?

Znaki drogowe różnią się wielkością, zależnie od rodzaju drogi, na której zostały umiejscowione i dozwolonej prędkości na konkretnym odcinku.

Pytania:

Co oznaczają znaki drogowe?

Znaki drogowe określają sposób w jaki kierowca ma zachować się na drodze, mają za zadanie prowadzić kierowcę w bezpieczny sposób, doprowadzić do danego miejsca.

Jak dzielimy znaki drogowe?

Znaki drogowe możemy pogrupować na: znaki nakazu, znaki zakazu, znaki ostrzegawcze, znaki informacyjne, znaki poziome, znaki uzupełniające, znaki kierunku i miejscowości, znaki drogowe, a także sygnalizację świetlną.

Kto decyduje o sygnalizacji i znakach drogowych?

W zależności od kategorii drogi za organizację ruchu drogowego odpowiedzialny jest organ nim zarządzający.

Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Logo białe prawo-jazdy-360.pl

Kontakt

ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania