Znaki drogowe

Na tej stronie możesz znaleźć informacje dotyczące wszystkich znaków drogowych zarówno poziomych jak i pionowych, kontrolek pojazdu, postaw i gestów osoby kierującej ruchem oraz sygnalizatorów świetlnych.
tło prawo jazdy 360 tło prawo jazdy 360
Znaki drogowe - Znaki nakazu

Znaki nakazu

Zobacz więcej
Znaki drogowe - Znaki zakazu

Znaki zakazu

Zobacz więcej
Znaki drogowe - Znaki poziome

Znaki poziome

Zobacz więcej
Znaki drogowe - Znaki dodatkowe

Znaki dodatkowe

Zobacz więcej
Znaki drogowe - Kontrolki pojazdu

Kontrolki pojazdu

Zobacz więcej
Znaki drogowe - Znaki informacyjne

Znaki informacyjne

Zobacz więcej
Znaki drogowe - Znaki ostrzegawcze

Znaki ostrzegawcze

Zobacz więcej
Znaki drogowe - Znaki uzupełniające

Znaki uzupełniające

Zobacz więcej
Znaki drogowe - Sygnalizacja świetlna

Sygnalizacja świetlna

Zobacz więcej
Znaki drogowe - Osoba kierująca ruchem

Osoba kierująca ruchem

Zobacz więcej
Znaki drogowe - Tabliczki do znaków drogowych

Tabliczki do znaków drogowych

Zobacz więcej
Znaki drogowe - Znaki kierunku i miejscowości

Znaki kierunku i miejscowości

Zobacz więcej
Spis treści
1. Znaki drogowe w Polsce 2. Nadrzędne znaki drogowe 3. Znaczenie znaków drogowych 4. Czy rozmiar znaków drogowych jest taki sam? 5. Pytania

Znaki drogowe w Polsce

Znaki drogowe muszą spełnić pewne wymagania, które zostały uwzględnione w przepisach, dotyczą one m.in. wielkości, wymiarów i widoczności. Znaczenie oraz zakres obowiązywania znaków i sygnałów prosperujących w ruchu drogowym określa rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych.
Wymagania dotyczące konstrukcji znaków drogowych oraz zasad umieszczania ich na drodze zostały zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003r. (Dz.U. z 2003 r. nr 220, poz. 2181) Znaki drogowe mogą być umiejscowione po obu stronach jezdni, bezpośrednio na niej lub nad nią.
Biorąc pod uwagę umiejscowienie, znaki możemy podzielić na poziome i pionowe.
Znaki poziome występują w postaci linii, symboli i napisów umieszczonych na powierzchni dróg.
Znaki pionowe to tablice, tarcze, ale także znaki świetlne. Kolejnym etapem klasyfikacji jest informacja jaką za sobą niosą, wyodrębniamy następujący podział:
  • ostrzegawcze
  • zakazu
  • nakazu
  • informacyjne
  • kierunku i miejscowości
  • uzupełniające
  • tabliczki do znaków drogowych
Często można łączyć dane rodzaje znaków drogowych, np. znaki nakazu ze znakami informacyjnymi.

Nadrzędne znaki drogowe

Każdy znak drogowy ma istotne znaczenie w zakresie dbania o bezpieczeństwo nasze oraz innych uczestników ruchu, a także sprawnego funkcjonowania na drodze. Możemy jednak wyróżnić 4 znaki o odmiennym kształcie, mające szczególne znaczenie w ruchu drogowym:
  • znak STOP (B-20)
  • znak USTĄP PIERWSZEŃSTWA PRZEJAZDU (A-7)
  • znak DROGA Z PIERWSZEŃSTWEM PRZEJAZDU (D-1)
  • znak KONIEC DROGI Z PIERWSZEŃSTWEM PRZEJAZDU (D-2)
Niestandardowe kształty zastosowane są w celu łatwiejszego zapamiętania oraz odróżnienia ich od innych znaków, dzięki czemu są rozpoznawalne także od tyłu oraz w trakcie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Znaczenie znaków drogowych

Funkcje znaków drogowych najczęściej utożsamia się z ich klasyfikacją, więc mówi się, że znaki: informują, zakazują, ostrzegają, nakazują – ogólnie mówiąc usprawniają funkcjonowanie na drodze oraz zapewniają bezpieczeństwo uczestnikom ruchu.

W piśmiennictwie możemy znaleźć informację, że Oznakowanie dróg obejmujące znaki pionowe i znaki poziome ma na celu regulowanie i prowadzenie (kanalizowanie) ruchu oraz ostrzeganie i informowanie użytkowników dróg; - [Strony z Dziennika Ustaw nr.170 poz.1393 z 12 października 2002 r. - Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych]

Czy rozmiar znaków drogowych jest taki sam?

Znaki drogowe różnią się wielkością, zależnie od rodzaju drogi, na której zostały umiejscowione i dozwolonej prędkości na konkretnym odcinku.
  • znaki wielkie; znajdują się na autostradach,
  • znaki duże; znajdują się na drogach ekspresowych, na drogach dwujezdniowych poza obszarem zabudowanym, na drogach dwujezdniowych w obszarze zabudowanym, na których dopuszczalna prędkość jest większa niż 60 km/h,
  • znaki średnie; znajdują się na łącznicach autostrad i dróg ekspresowych, na jednojezdniowych drogach krajowych i wojewódzkich, na drogach powiatowych, z wyjątkiem drogowskazów tablicowych,
  • znaki małe; znajdują się na drogach gminnych
  • znaki mini; znajdują się na słupkach przeszkodowych i tablicach kierujących, na drogach w obszarze zabudowanym, gdy warunki drogowe nie pozwalają na stosowanie znaków większych lub zastosowanie większych znaków pogorszyłoby warunki widoczności pieszych na przejściu dla pieszych, na wąskich uliczkach zabytkowych miast.
Pytania
Co oznaczają znaki drogowe? Znaki drogowe określają sposób w jaki kierowca ma zachować się na drodze, mają za zadanie prowadzić kierowcę w bezpieczny sposób, doprowadzić do danego miejsca. Jak dzielimy znaki drogowe? Znaki drogowe możemy pogrupować na: znaki nakazu, znaki zakazu, znaki ostrzegawcze, znaki informacyjne, znaki poziome, znaki uzupełniające, znaki kierunku i miejscowości, znaki drogowe, a także sygnalizację świetlną. Kto decyduje o sygnalizacji i znakach drogowych? W zależności od kategorii drogi za organizację ruchu drogowego odpowiedzialny jest organ nim zarządzający.