Ładowanie...

Czym różni się strefa ruchu od strefy zamieszkania?

Przez - 12 czerwca 2019
4,2/5
56 734
Czym różni się strefa ruchu od strefy zamieszkania?

W poprzednim artykule dosyć szeroko omawialiśmy zagadnienie drogi wewnętrznej. W dniu dzisiejszym skupimy się na kolejnych dwóch specyficznych rodzajach obszarów ruchu drogowego, czyli strefą ruchu i strefą zamieszkania oraz wskażemy na istotne różnice występujące miedzy nimi.

Zaczynając od strefy ruchu, jest to, podobnie jak droga wewnętrzna, droga niepubliczna. W przeciwieństwie jednak do wcześniej omawianej, w strefie ruchu obowiązują wszystkie zasady i przepisy kodeksu ruchu drogowego. Policja na jej obszarze może ukarać kierowcę za każde wykroczenie drogowe. Zasady są więc takie jak na wszystkich drogach publicznych: kierowca musi posiadać prawo jazdy i stosować się do znaków oraz sygnałów drogowych oraz przestrzegać zasad ruchu drogowego a pojazd musi być dopuszczony do ruchu.

Strefa ruchu musi być oznaczona na początku i na końcu odpowiednimi znakami: D-52 i D-53. Opuszczając ją, kierujący włącza się do ruchu, a więc obowiązkowo musi zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa wszystkim uczestnikom ruchu.

Strefa zamieszkania jest chyba najbardziej restrykcyjna z nich wszystkich pod względem obowiązujących na niej przepisów dla kierowców. Najważniejszą zasadą jest tutaj bezwzględne pierwszeństwo pieszych przed pojazdami. Piesi na tym obszarze mogą korzystać z całej szerokości jezdni i mają się tu czuć swobodnie i bezpiecznie.

Dlatego właśnie kierowcy mogą parkować jedynie w wyznaczonych miejscach, progi zwalniające w tej strefie nie muszą być w żaden sposób oznakowane, a maksymalna dopuszczalna prędkość pojazdów nie może tu przekraczać 20 km/h. Ponadto należy stosować się do znaków i sygnałów drogowych ustawionych przez właściciela drogi.

O tym, że to piesi mają w strefie zamieszkania bezwzględne pierwszeństwo, dosyć wyraźnie informuje znak oznaczający wjazd na ten obszar, czyli D-40, na którym narysowane są postacie osób w różnym wieku. Znak D-41 oznacza wyjazd ze strefy zamieszkania, co jest równoznaczne z włączaniem się przez kierującego do ruchu i koniecznością ustąpienia pierwszeństwa wszystkim uczestnikom ruchu na drodze publicznej.

Podobieństwo między drogą wewnętrzną, strefą ruchu i zamieszkania to właśnie włączanie się do ruchu podczas wyjazdu z każdej z nich. Różnice między nimi są dosyć istotne, ale łatwe do zapamiętania. Droga wewnętrzna to droga niepubliczna, na której obowiązują nas jedynie znaki i sygnały ustanowione przez właściciela tej drogi. Drogą niepubliczną jest także strefa ruchu, ale tam już obowiązują kierowców wszystkie zasady i przepisy ruchu drogowego. W strefie zamieszkania natomiast najważniejsi są piesi i to im należy się bezwzględne pierwszeństwo w każdej sytuacji na tym obszarze.

marika
Marika Zgraja 149 posty
Młoda pisarka, która tworzy merytoryczne teksty. Dzięki niej zawsze dostaniecie najnowsze wiadomości, które na pewno wam się przydadzą a do tego odpisze jeszcze na nadesłane od Was wiadomości e-mail.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Logo białe prawo-jazdy-360.pl

Kontakt

ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania