Ładowanie...

Nowe oznakowania fotoradarów na drogach

Przez - 21 lutego 2019
4,2/5
3 562
Nowe oznakowania fotoradarów na drogach

Znaki D-51 oznaczające automatyczną kontrolę prędkości, stosowane dotychczas wraz z tabliczką tekstową informującą o długości odcinka, na którym dokonywany jest średni pomiar prędkości, nie były zbyt czytelne dla kierowców. Dlatego rozpoczęto prace nad wprowadzeniem nowych, bardziej przystępnych użytkownikom dróg znaków.

Do Rządowego Centrum Legislacji trafił właśnie projekt zmian w rozporządzeniu o znakach i sygnałach drogowych. Minister infrastruktury zaproponował aby odcinkowy pomiar prędkości na drogach był oznaczony odpowiednimi znakami zarówno na jego początku jak i na końcu.

Projekt zmian dotyczy wprowadzenia nowych oznaczeń, wśród których znajdą się: znak D-51a „automatyczna kontrola średniej prędkości" i D-51b „koniec automatycznej kontroli średniej prędkości". Pierwszy uprzedzi o rozpoczynającym się odcinku, na którym średnia prędkość jazdy jest kontrolowana i rejestrowana przez urządzenia działające samoczynnie, a znak D-51b poinformuje o jego końcu.

Znaki mają być dodatkowo uzupełniane o tabliczkę T-1a, informującą o odległości pierwszego znaku informacyjnego do początku odcinka z pomiarem średniej prędkości pojazdów. Znajdzie to swoje zastosowanie szczególnie w miejscach z ograniczoną widocznością, w których taki odcinkowy pomiar prędkości się rozpoczyna.

Znak D-51a będzie posiadał dodatkowo oznaczenie w lewym dolnym rogu, przypominające o maksymalnej dopuszczalnej prędkości na danej drodze, z którą należy się wtedy poruszać. Kierowcy często widząc znak D-51, w obawie przed mandatem, zwalniają znacznie poniżej tej dopuszczalnej prędkości, co w przypadku większości dróg nie jest konieczne, a nierzadko doprowadza do zmniejszenia przepustowości danej drogi.

Istnieje szansa, że wprowadzenie tego typu dodatkowych oznaczeń, które będą bardziej czytelne dla kierowców przyczyni się do większego respektowania przez nich przepisów drogowych i poprawy bezpieczeństwa na drogach, a zarazem utrzymywania przez nich obowiązującej na danym odcinku prędkości bez obawy o jej przekroczenie.

marika
Marika Zgraja 149 posty
Młoda pisarka, która tworzy merytoryczne teksty. Dzięki niej zawsze dostaniecie najnowsze wiadomości, które na pewno wam się przydadzą a do tego odpisze jeszcze na nadesłane od Was wiadomości e-mail.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Logo białe prawo-jazdy-360.pl

Kontakt

ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania