Ładowanie...

Wielkie zmiany w egzaminie praktycznym na prawo jazdy

Przez - 22 czerwca 2018
4,7/5
5 531
Wielkie zmiany w egzaminie praktycznym na prawo jazdy

Być może w najbliższej przyszłości będziemy świadkami diametralnej zmiany w procedurze przeprowadzania egzaminów państwowych na prawo jazdy. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że z egzaminu praktycznego zostanie wykluczona część na placu manewrowym, w której to osoby egzaminowane prezentują swoje umiejętności „jazdy po łuku” i ruszania z hamulca ręcznego na wzniesieniu.

Stowarzyszenie Właścicieli Ośrodków Szkolenia Kierowców "AUTOS" w Łodzi wystosowało petycję do Ministra Infrastruktury odnośnie właśnie takich zmian. Członkowie Stowarzyszenia chcą aby jazda w przód i w tył między pachołkami oraz tzw. górka zniknęły z obowiązkowych do zrealizowania punktów na egzaminie. Nie twierdzą oni, że umiejętności sprawdzane podczas tych zadań są zupełnie zbędne kierowcom i utrzymują, że nadal byłyby one ćwiczone podczas kursu na prawo jazdy. Uważają oni jednak, że stres przyszłych kierowców, spowodowany właśnie obawą przed najechaniem na linię bądź nieprawidłowym ruszeniem na wzniesieniu powoduje, że 35 % egzaminów kończy się właśnie na placu manewrowym z wynikiem negatywnym.

Swoją propozycję argumentują oni także tym, że nauka jazdy po placu manewrowym jest dla przyszłych kierowców stratą cennego czasu szkolenia, który mogliby oni wykorzystać na przykład na jazdę po bardziej ruchliwych drogach takich jak drogi ekspresowe czy autostrady. Tutaj bowiem instruktorzy zauważają istotne braki w umiejętnościach kierowców. Wspominają oni także o tym, że Polska jest jedynym krajem w UE stosującym procedurę egzaminowania obejmującą plac manewrowy.

Aktualnie egzamin praktyczny wygląda tak, że żaden kierowca nie zostanie dopuszczony do jazdy w ruchu ulicznym dopóki nie zaliczy pozytywnie wszystkich zadań na placu manewrowym. Zdania zarówno egzaminatorów jak i innych kierowców w tej kwestii są podzielone. Jedni twierdzą, że procedura jaka obowiązuje aktualnie, powinna zostać nienaruszona, ponieważ wykonanie tych kilku manewrów jest wskaźnikiem weryfikującym umiejętności kierowców i jeżeli nie potrafią oni opanować placu, nie powinni uczestniczyć jako kierowcy w ruchu drogowym. Zwolennicy zmian natomiast są zdania, że plac w żaden sposób nie przygotowuje kierowcy do przyszłej samodzielnej jazdy w realnym świecie, a jest jedynie stresorem wpływającym na oblewanie kursantów.

Propozycja zmian zapewne najbardziej spodoba się osobom, które dopiero zamierzają przygotowywać się do egzaminu na prawo jazdy, gdyż istnieje szansa, że ich egzamin może mieć już inną formę. Pomysłodawcy pod swoją petycją zebrali już ponad 1000 podpisów i zbieranie ich nadal trwa.

marika
Marika 149 posty
Młoda pisarka, która tworzy merytoryczne teksty. Dzięki niej zawsze dostaniecie najnowsze wiadomości, które na pewno wam się przydadzą a do tego odpisze jeszcze na nadesłane od Was wiadomości e-mail.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Białe Logo serwisu prawo-jazdy-360.pl
Kontakt
ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation sp z o.o. sp. k. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań. Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.
Wyślij wiadomość