Ładowanie...

Prowadzenie samochodu bez uprawnień, ale pod okiem rodzica

Przez - 25 maja 2018
4,4/5
3 939
Prowadzenie samochodu bez uprawnień, ale pod okiem rodzica

Nowa propozycja Ministerstwa Infrastruktury ma swoich zwolenników i przeciwników. Pomysł dotyczy wprowadzenia zmian w przygotowywaniu młodych kierowców do samodzielnej jazdy samochodem. Obecnie ponad połowa osób podchodzących do egzaminu praktycznego na prawo jazdy, uzyskuje z niego wynik negatywny, co oznacza, że nie są oni dostatecznie przygotowani do roli kierowcy lub sytuacja egzaminu jest dla nich zbyt stresująca.

Zmiany jakie miałyby zostać wprowadzone umożliwiłyby kandydatowi na kierowcę poruszanie się samochodem jeszcze przed uzyskaniem dokumentu prawa jazdy. W takiej sytuacji musiałyby jednak zostać spełnione określone warunki. Młody kierowca mógłby wsiąść za kierownicę samochodu tylko po zrealizowaniu 30 godzin szkolenia praktycznego z instruktorem nauki jazdy i tylko, jeżeli pasażerem nadzorującym jego jazdę byłby rodzic lub opiekun prawny.

Kierowca mógłby się poruszać własnym pojazdem, pod warunkiem że posiadałby on obowiązkowe w tym przypadku wyposażenie w postaci dodatkowych lusterek, dzięki którym pasażer nadzorujący jazdę widziałby, co dzieje się na drodze za pojazdem. Pod okiem matki, ojca lub opiekuna prawnego młody kierowca mógłby się poruszać po wszystkich drogach oprócz autostrad i dróg ekspresowych. Przed przystąpieniem do egzaminu państwowego, kierowca ten mógłby w ten sposób ćwiczyć swoje umiejętności jazdy przez rok lub dwa.

Zamysł takich zmian ma pozytywny jak i negatywny wydźwięk. Młodzi kierowcy mogliby w tym momencie zaoszczędzić na wykupowaniu dodatkowych godzin jazdy z instruktorem i ćwiczyć swoje zdolności we własnym zakresie. Nie ciążyłaby na nich presja czasu i zbliżającego się terminu egzaminu, na który zazwyczaj udają się od razu po zakończeniu szkolenia w ośrodku. Obycie się z samochodem przed egzaminem przyczyniłoby się na pewno do zmniejszenia poziomu stresu towarzyszącemu całej procedurze i być może wzrosłaby także zdawalność egzaminów w Polsce.

Słyszy się jednak również negatywne głosy, przeciwne tego typu nowelizacjom. Przemawia za nimi między innymi brawurowa jazda polskich kierowców i nieznajomość przepisów. Osoby wypowiadające się na ten temat obawiają się, że młodzi kierowcy zamiast uczyć się przestrzegania przepisów i bezpiecznej jazdy, będą powielali zachowania swoich bliskich, którzy prawo jazdy zdawali dawno temu. Wskazują one na ważną kwestię, jaką powinno być dookreślenie w przepisach, które osoby mogą nadzorować młodych kierowców podczas takiej jazdy przed zdobyciem uprawnień. Zapis odnośnie posiadania prawa jazdy przez minimum 5 lat może być niewystarczający. Gdyby pomysł ministerstwa miał dojść do skutku, warto byłoby także zastanowić się nad odpowiednim oznaczeniem pojazdu, kierowanego przez takiego przyszłego kierowcę.

marika
Marika 149 posty
Młoda pisarka, która tworzy merytoryczne teksty. Dzięki niej zawsze dostaniecie najnowsze wiadomości, które na pewno wam się przydadzą a do tego odpisze jeszcze na nadesłane od Was wiadomości e-mail.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

białe Logo serwisu prawo-jazdy-360.pl
Kontakt
ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.
Wyślij wiadomość