Ładowanie...

Czy można dostać mandat za ochlapanie pieszego?

Przez - 03 września 2020
4,4/5
17 018
Czy można dostać mandat za ochlapanie pieszego?

Większość z nas zapewne kojarzy z własnego doświadczenia taki scenariusz – pada deszcz, wiatr próbuje porwać nasz parasol, przeskakujemy kałuże na chodniku i zbliżamy się do przejścia dla pieszych, gdy nagle.. kurtyna wątpliwej czystości wody zalewa nasze ubranie, oślepia twarz i skleja włosy. Czy kierowcę odpowiedzialnego za takie zdarzenie mogą spotkać poważniejsze konsekwencje, niż grad obelżywych epitetów wymierzonych w jego stronę przez ochlapanego przechodnia? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ możliwe się różne scenariusze rozwiązania takiej sprawy.

Zniszczone mienie z premedytacją

Jeśli zostaliśmy ochlapani na ulicy w taki sposób, że znacząco ucierpiała nasza odzież lub został zalany nasz smartfon, a kierowca nie wyrażając skruchy pędził dalej – można zgłosić ten fakt na policję lub skontaktować się ze strażą miejską. W tym celu należy zapisać numer rejestracyjny pojazdu. Warto również zadbać o posiadanie świadka, który potwierdziłby naszą wersję wydarzeń. Zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia można złożyć w formie telefonicznej lub pisemnej. Ta procedura odnosi się zarówno do kierowców samochodów osobowych jak i autobusów miejskich – w drugim przypadku, aby zgłosić incydent należy zapisać numer autobusu, miejsce i godzinę zdarzenia.

Dodatkowo, zgłoszenie sprawy na policję upoważnia poszkodowanego do wniesienia pozwu do sądu cywilnego – co oczywiście ma miejsce w skrajnych przypadkach, bo większość takich sytuacji kończy się zawarciem ugody i zwrotem kosztów przez sprawcę za uszkodzone mienie.

Istotna jest również wartość uszkodzonego mienia, czyli zwykle odzieży. Jeśli kierowcy zostanie udowodnione, że w myśl jego umyślnego działania doszło do zniszczenia ubrania o wartości nie większej niż 250zł, to w takim wypadku mamy do czynienia z wykroczeniem. Jeśli jednak szkody przekraczają tą wartość, wówczas będzie to przestępstwo ścigane z art. 288 Kodeksu karnego.

Spowodowanie zagrożenia w bezpieczeństwie ruchu drogowego

Odrębnym przypadkiem będzie stworzenie przez kierowcę zagrożenia w bezpieczeństwie ruchu drogowego, np. gdy ochlapany przez niego przechodzień przewróci się i dozna urazu lub rowerzysta straci panowanie nad pojazdem. Wówczas kierującemu grozi mu grzywna w wysokości do 500 zł oraz 6 punktów karnych. Podstawą prawną dla wymierzonej kary będzie art. 86 Kodeksu wykroczeń.

Niecelowe działanie i skrucha kierowcy

Warto wyróżnić jeszcze jedną sytuację – może zdarzyć się tak, że kierowca ochlapie przechodnia przypadkowo w wyniku roztargnienia lub nieuwagi, jednak po odnotowaniu tego faktu nie odjedzie z miejsca zdarzenia. Kultura osobista wymaga, aby się zatrzymać, przeprosić i w razie potrzeby pokryć koszty pralni lub naprawy innego, uszkodzonego mienia. Takie rozwiązanie wydaje się najbardziej ludzkie i społecznie pożądane, zatem wówczas nie będzie potrzeby zgłaszania zawiadomienia na policji.

Jak kierowca może się bronić?

Może zdarzyć się tak, że kierowca pomimo ostrożnej jazdy ochlapał przechodniów, ponieważ nieumyślnie wjechał w głęboką, zalaną wodą dziurę w jezdni. Wówczas, w przypadku toczonej sprawy, może on przedstawić własną wersję wydarzeń, posiłkując się zdjęciami ubytków w nawierzchni lub zeznaniami świadków. Na tej podstawie można zażądać rekompensaty kosztów poniesionych przez pieszych bezpośrednio od zarządcy drogi.

angelina
Angelina Gąkowska 44 posty
Tworzeniem treści zajmuje się od kilku lat, dbając o każdy detal i jasny przekaz. Obecnie wyszukuje dla Was najciekawsze newsy i prowadzi profile w Social Media.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Logo białe prawo-jazdy-360.pl

Kontakt

ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania