Prawo jazdy w telefonie – co musisz wiedzieć o aplikacji mObywatel??

▪ 04 marca 2021 12 602 ⚡
4.4
Prawo jazdy w telefonie – co musisz wiedzieć o aplikacji mObywatel??

Zgodnie ze zmianą przepisów z 5 grudnia 2020 roku, poruszając się na terenie Polski, nie mamy obowiązku posiadania przy sobie dokumentu prawa jazdy. Czy to oznacza, że powinniśmy dodać prawo jazdy do aplikacji mObywatel? Jak działa ta aplikacja i w jaki sposób można się do niej zalogować? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Jak pobrać aplikację mObywatel?

Aplikację mObywatel można znaleźć zarówno w sklepie Google Play jak i Appstore. W przypadku Androida, dostępna jest na telefony z wersją systemu powyżej 6.0, z kolei iOS – powyżej 12.4. Udostępnia ją Ministerstwo Cyfryzacji, a pobranie i korzystanie z niej jest bezpłatne. Co istotne, jeśli pobraliśmy aplikację przed 5-6 grudnia, aby dodać dokument prawa jazdy musimy ją zaktualizować, z poziomu sklepu lub menu aplikacji.

 

Jak zalogować się do aplikacji mObywatel?

Aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcjonalności aplikacji, należy mieć Profil Zaufany, który pozwala potwierdzić tożsamość w Internecie. Można go uzyskać np. w urzędzie skarbowym, NFZ lub ZUS, choć najprościej załatwić to online, przez bankowość internetową.

Sama konfiguracja aplikacji jest prosta – nadajemy PIN albo hasło zabezpieczające przed dostępem osób niepożądanych. Można także ustawić blokadę za pomocą odcisku palca lub – dla posiadaczy telefonów skanujących twarz w 3D – wzoru twarzy. 

 

Jakie dokumenty mogę dodać do aplikacji mObywatel?

Do aplikacji mObywatel możemy dodać następujące dokumenty:

  • dowód osobisty – w module mTożsamość,
  • prawo jazdy – w module mPrawo jazdy
  • dowód rejestracyjny samochodu, polisę OC i kartę pojazdu – w module mPojazd,
  • legitymację studencką/ legitymację uczniowską -w module mLegitymacja.

Dodatkowo, dzięki aplikacji zrealizujemy eRecepty, a po dodaniu prawa jazdy sprawdzimy również informacje o zebranych punktach karnych.

 

Jak dodać prawo jazdy do aplikacji mObywatel?

Aby dodać prawo jazdy do aplikacji mObywatel, najpierw należy mieć aktywowany moduł mTożsamość (czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego). Gdy to już jest zrobione, wystarczy zalogować się Profilem Zaufanym, zaakceptować regulamin i postępować zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie. Jeśli dokument nie pojawi się od razu, nie ma powodu do nerwów – pobranie danych zwykle zajmuje kilka chwil.

mPrawo jazdy korzysta z aktualnych danych, które znajdują się w rejestrach państwowych, tj. z danych zawartych w Centralnej Ewidencji Kierowców, a samo zdjęcie pochodzi z mTożsamości (z Rejestru Dowodów Osobistych).

 

WAŻNE: Dodanie dokumentu prawa jazdy do aplikacji mObywatel nie jest obowiązkowe ani wymagane!

Możemy to zrobić, jednak w trakcie np. kontroli drogowej, funkcjonariusz odnajdzie nasze dane w Centralnej Ewidencji Kierowców, niezależnie od tego, czy mamy w telefonie aplikację.

 

Co zrobić w przypadku, gdy zgubimy telefon?

Jeśli zgubimy telefon, na którym mieliśmy zainstalowaną aplikację mObywatel, powinniśmy skontaktować się z działem obsługi klienta, pod numerem +42 253 54 74 (infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku, w godzinach 7:00-18:00) w celu unieważnienia certyfikatów zabezpieczających dane w naszym telefonie. Wówczas, nawet w przypadku złamania do aplikacji hasła przez obcą osobę, uzyskanie dostępu do naszych danych nie będzie możliwe. 

 

Według danych podanych przez ministra Marka Zagórskiego, ponad 2,2 mln Polaków pobrało już aplikację mObywatel, a blisko 900 tys. z nich korzysta z elektronicznego dokumentu mPrawo Jazdy. 

4.4
angelina
Tworzeniem treści zajmuje się od kilku lat, dbając o każdy detal i jasny przekaz. Obecnie wyszukuje dla Was najciekawsze newsy i prowadzi profile w Social Media.