Ładowanie...

Prawo jazdy na motor – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Przez - 30 lipca 2020
4,2/5
22 110
Prawo jazdy na motor – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Zanim skierujemy swoje kroki do szkoły jazdy w celu zapisania się na kurs motocyklowy, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi poszczególnych kategorii, wymagań oraz kosztów. Przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące prawa jazdy na motocykl.

Czym różnią się kategorie: AM, A1, A2 i A?

Od 2013 roku w polskim prawie wyróżnia się aż 4 kategorie uprawnień na jednoślady. Pierwszą z nich jest dawna karta motorowerowa, czyli obecna kategoria AM – umożliwia ona kierowanie motorowerem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 50 cm3, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45km/h. Kolejna kategoria dostępna dla niepełnoletnich fanów jednośladów to A1, która umożliwia prowadzenie motocykla o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125cm3 i mocy nieprzekraczającej 11kW. Następna kategoria, przeznaczona już dla osób pełnoletnich to A2 – daje ona uprawnienia do prowadzenia motocykli o mocy nie przekraczającej 35 kW i stosunku masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg. Dla osób, które od 2 lat posiadają już kategorię A2 lub ukończyły 24 lata, dostępna jest ostatnia z kategorii motocyklowych, czyli kategoria A, która umożliwia prowadzenie wszystkich motocykli, bez względu na ich moc.

Jakie są wymagania wiekowe na poszczególne kategorie motocyklowe?

Kategoria AM – należy mieć ukończone 14 lat; przed ukończeniem 18 roku życia konieczne będzie przedstawienie pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego.

Kategoria A1 – należy mieć ukończone 16 lat; przed ukończeniem 18 roku życia konieczne będzie przedstawienie pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego.

Kategoria A2 – należy mieć ukończone 18 lat

Kategoria A – należy mieć ukończone 24 lata (lub 20 lat, jeśli od 2 lat posiadamy już kategorię A2). Możliwe jest również uzyskanie tej kategorii prawa jazdy w wieku 18 lat, jeśli dotyczy to: żołnierzy kierujących pojazdami sił zbrojnych, funkcjonariuszy kierujących pojazdami Państwowej Straży Pożarnej, Policji oraz Straży Granicznej.

Ile kosztuje prawo jazdy na motor?

Na łączną cenę otrzymania prawa jazdy na motor składa się kilka rodzajów kosztów – ustawowe, urzędowe/WORD, oraz wizyty lekarskiej i kursów w prywatnych szkołach jazdy. Cena samego kursu jest uzależniona od wybranej kategorii szkolenia – najtańszy będzie kurs na kategorię AM, najdroższy – na kategorię A.

Kategoria AM – cena wynosi od 700 do 1000zł; czas trwania kursu: 10h teorii i 10h praktyki

Kategoria A1 – cena wynosi od 1200 do 1500 zł; czas trwania kursu: 30h teorii i 20h praktyki

Kategoria A2 – cena wynosi od 1400 do 1800zł; czas trwania kursu: 30h teorii i 20h praktyki

Kategoria A – cena wynosi od 1500 do 2000zł; czas trwania kursu: 30h teorii i 20h praktyki

 Do ceny kursu doliczyć pozostałe opłaty:

  • Badanie lekarskie (jeśli nie ma go w cenie kursu) – 100-200zł
  • Egzamin teoretyczny w ośrodku WORD – 30zł
  • Egzamin praktyczny w ośrodku WORD – 140zł na kategorię AM, 180zł na pozostałe kategorie
  • Wydanie blankietu prawa jazdy w Wydziale Komunikacji – 100,50zł

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy na motocykl?

Po zaliczeniu kursu można przystąpić do egzaminu, który składa się z części teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna składa się z 32 pytań - 20 z wiedzy podstawowej + 12 z wiedzy specjalistycznej. Aby zdać testy należy zdobyć minimum 68 punktów, na 74 możliwe. Na egzaminie praktycznym sprawdzane są umiejętności przyszłego motocyklisty, zarówno na placu manewrowym jak i w realnych warunkach drogowych. Aby go zaliczyć, należy wykonać kilka czynności, m.in. dokonać krótkiej inspekcji pojazdu, przejechać wolny i szybki slalom lub ominąć przeszkodę przy prędkości co najmniej 50km/h. Stawiając się na egzaminie, należy również pamiętać o odpowiednim stroju – spodniach i kurtce z długimi rękawami, rękawicami zakrywającymi dłonie oraz pełnych, zakrywających stopę butach. WORD zapewnia zdającym kask ochronny, kamizelki oraz ochraniacze.

Jaki motocykl mogę prowadzić, jeśli posiadam kategorię B?

Od 2014r. nowelizacja przepisów o ruchu drogom zezwala na poruszanie się motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125cm3, mocy nieprzekraczającej 11kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg osobom posiadającym prawo jazdy kat. B. od co najmniej 3 lat. Kierowca, który chce skorzystać z tego uprawnienia nie musi wykazywać, że w przeciągu 3 lat był aktywnym uczestnikiem ruchu ani iść na żaden dodatkowy kurs, musi natomiast posiadać certyfikowany kask ochronny. Niemniej, pomimo że przepisy jasno tego nie nakazują, warto wykupić kilka godzin jazdy na motocyklu w szkole nauki jazdy – aby poczuć się pewniej i bezpieczniej na drodze.

 

angelina
Angelina Gąkowska 44 posty
Tworzeniem treści zajmuje się od kilku lat, dbając o każdy detal i jasny przekaz. Obecnie wyszukuje dla Was najciekawsze newsy i prowadzi profile w Social Media.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Logo białe prawo-jazdy-360.pl

Kontakt

ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania