Ładowanie...

Hamowanie silnikiem bardziej bezpieczne i ekonomiczne

Przez - 26 października 2018
4,5/5
2 713
Hamowanie silnikiem bardziej bezpieczne i ekonomiczne

Jest to element techniki jazdy, który może przyczynić się do mniejszego zużycia paliwa w naszym samochodzie oraz sprawić, że jazda będzie bezpieczniejsza dla kierowcy i pasażerów.

Warunkiem jest tutaj poprawne stosowanie tej techniki, co wymaga pewnego treningu, gdyż umiejętność ta nie należy do najłatwiejszych. Najważniejszą kwestią jest umiejętne redukowanie biegów odpowiednio dostosowane do obrotów silnika. Drugą istotną rzeczą jest sprawne operowanie sprzęgłem w taki sposób aby nie powodować szarpnięć samochodu.

Przymierzając się do hamowania silnikiem, w pierwszej kolejności należy zdjąć nogę z gazu, co spowoduje, że samochód sam zacznie zwalniać. Następnie, obserwując wskaźnik obrotomierza, który będzie wskazywał odpowiednio niskie obroty, wciskamy sprzęgło i redukujemy bieg na niższy oraz z wyczuciem puszczamy sprzęgło. Stopniowo redukujemy biegi do coraz niższego i wytracamy na prędkości do całkowitego zatrzymania. W końcowym etapie hamowania możemy zastosować hamulec nożny w celu zupełnego unieruchomienia pojazdu.

Jazda na tzw. luzie, czyli bez wrzuconego żadnego biegu lub z wrzuconym biegiem i wciśniętym sprzęgłem może przyczyniać się do zwiększonego poboru paliwa i szybszego zużycia części pojazdu takich jak właśnie sprzęgło, klocki hamulcowe czy tarcze. Narażone są na to szczególnie pojazdy, którymi poruszamy się po górzystych terenach, wymagających częstego hamowania, jednak skutki takiej jazdy mogą być równie dotkliwe w samochodach poruszających się w ruchu miejskim.

Oprócz nieekonomicznej, jazda na jałowym biegu jest także mniej bezpieczna. Samochód podczas jazdy bez wrzuconego biegu jest mniej stabilny i łatwiej można utracić nad nim kontrolę a podczas pokonywania zakrętów na drodze o mniejszej przyczepności, dużo szybciej wpaść w poślizg.

Hamowanie silnikiem pozwala także skuteczniej zareagować, jeżeli wymaga tego sytuacja na drodze, ponieważ wystarczy wtedy dodać nieco gazu. Jeżeli poruszamy się pojazdem na luzie, wrzucenie biegu w takiej chwili zabiera tylko cenny czas i może to doprowadzić do naprawdę niebezpiecznych konsekwencji.

Warto oduczyć się nadużywania pedału sprzęgła i stosować je tylko w momentach ruszania, zmiany biegów czy zatrzymania aby nie dopuścić do zgaśnięcia silnika. Jeżeli do tej pory nie zwracaliśmy na to większej uwagi, przestawienie się może wymagać nieco wysiłku od kierowcy, jednak systematyczne i kontrolowane wprowadzanie tego typu zachowań do codziennej jazdy sprawi, że wkrótce staną się one dla nas nawykiem. Umiejętność hamowania silnikiem warto ćwiczyć na początku w sprzyjających warunkach atmosferycznych i starać się wyeliminować szarpnięcia i możliwość poślizgu samochodu.

marika
Marika 149 posty
Młoda pisarka, która tworzy merytoryczne teksty. Dzięki niej zawsze dostaniecie najnowsze wiadomości, które na pewno wam się przydadzą a do tego odpisze jeszcze na nadesłane od Was wiadomości e-mail.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Białe Logo serwisu prawo-jazdy-360.pl
Kontakt
ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation sp z o.o. sp. k. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań. Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.
Wyślij wiadomość