Ładowanie...

Dlaczego należy zatrzymać się przed zieloną strzałką warunkową?

Przez - 14 października 2021
4,5/5
11 509
Dlaczego należy zatrzymać się przed zieloną strzałką warunkową?

Większość kierowców przejeżdżając obok sygnalizatora z zieloną strzałką nie zachowuje się prawidłowo, mimo że przepisy w tej kwestii są jasne i precyzyjne - niewielu jednak wie, że ten błąd może mieć poważne, nie tylko finansowe konsekwencje. 

 

Co mówią przepisy?

Zacznijmy od przeanalizowania paragrafu 96, w rozdziale 5 Rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych:
 

  1. Nadawany przez sygnalizator S-2 sygnał czerwony wraz z sygnałem w kształcie zielonej strzałki oznacza, że dozwolone jest skręcanie w kierunku wskazanym strzałką w najbliższą jezdnię na skrzyżowaniu, z zastrzeżeniem ust. 3.

  2. Sygnał w kształcie zielonej strzałki, nadawany przez sygnalizator S-2, zezwalający na skręcanie w lewo, zezwala również na zawracanie z lewego skrajnego pasa ruchu, chyba że jest to zabronione znakiem B-23.

  3. Skręcanie lub zawracanie, o których mowa w ust. 1 i 2, jest dozwolone pod warunkiem, że kierujący zatrzyma się przed sygnalizatorem i nie spowoduje utrudnienia ruchu innym jego uczestnikom.

 

Zatem jasno określone i jedyne poprawne zachowanie to zatrzymanie się przed sygnalizatorem - absolutnie nie możemy przejechać bez zatrzymania się lub tylko zwolnić w tym miejscu. 

Najczęściej zielona strzałka umiejscowiona jest z prawej strony sygnalizatora i zezwala na skręt w prawo, jeśli natomiast będzie umiejscowiona po lewej stronie - wówczas zezwala na skręt w lewo oraz na zawracanie, jeśli nie będzie to w danym miejscu zabronione znakiem B-23. W obydwu przypadkach należy się jednak upewnić, czy nie spowodujemy utrudnień innym uczestnikom ruchu oraz zatrzymać się przed sygnalizatorem. 

Ryzyko kolizji

Pamiętajmy, że zielona strzałka warunkowa na sygnalizatorze S-2 zapala się jednocześnie ze światłem koloru czerwonego, co oznacza, że ruch na takim skrzyżowaniu otwarty jest dla kierunku poprzecznego. 

Właśnie z tego powodu zatrzymanie jest obowiązkowe i powinno nastąpić za każdym razem, niezależnie od tego, czy wcześniej oczekiwaliśmy na przejazd przez skrzyżowanie. Należy ustąpić pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu, gdyż dla nich wyświetlane jest zielone światło. Zatrzymanie powinno być zaplanowane, a hamowanie płynne - ponieważ gwałtowny manewr może z kolei zaskoczyć kierowcę jadącego za nami. 

Konsekwencje niezatrzymania się na strzałce warunkowej

Za niezatrzymanie pojazdu na strzałce warunkowej kierowca może otrzymać mandat w wysokości 100 zł oraz 1 pkt karny. Jeśli natomiast kierowca wjedzie za sygnalizator w momencie kiedy strzałka przestanie być wyświetlana, wówczas konsekwencje są bardziej dotkliwe - grozi za to mandat w wysokości od 300 do 500 zł oraz 6 pkt. karnych. 

 

angelina
Angelina Gąkowska 44 posty
Tworzeniem treści zajmuje się od kilku lat, dbając o każdy detal i jasny przekaz. Obecnie wyszukuje dla Was najciekawsze newsy i prowadzi profile w Social Media.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Logo białe prawo-jazdy-360.pl

Kontakt

ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania