Czy będzie obowiązkowa zmiana opon?

▪ 14 marca 2019 2 891 ⚡
4.4
Czy będzie obowiązkowa zmiana opon?

W Polsce obecnie nie ma obowiązku zmiany opon na zimowe lub jazdy na oponach całorocznych, co w zestawieniu z panującym tu klimatem, dla przedstawicieli wielu państw jest czystym absurdem. Jesteśmy jedynym krajem Unii Europejskiej z taką pogodą, w którym przepisy nie nakładają na właścicieli pojazdów tego obowiązku.

W ostatnim czasie odbyła się XVI Międzynarodowa Konferencja BRD, na której Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego zabrał głos w tej sprawie. Poruszono tam m.in. temat nieświadomości kierowców odnośnie złego stanu technicznego samochodów wynikającego z niskiej jakości usług warsztatów samochodowych i konsekwencji dla bezpieczeństwa ruchu drogowego mogących wynikać z tego stanu rzeczy.

Drugą kwestią, którą omawiano był problem niezbyt wnikliwych i dokładnych badań diagnostycznych pojazdów. Stacje kontroli pojazdów bagatelizują drobne usterki, które mogą znacząco wpływać na bezpieczeństwo poruszania się takim pojazdem w ruchu drogowym. Według statystyk, samochody poruszające się po polskich drogach mają średnio ok. 13 lat, a ich stan techniczny często odbiega od ideału. Kłóci się to natomiast z wynikami badań technicznych, gdyż według nich tylko 3% pojazdów nie przechodzi przeglądów z wynikiem pozytywnym. Taki wynik bynajmniej nie wskazuje na to, że 97% pojazdów w Polsce jest w pełni sprawnych, a może jedynie alarmować o istniejących nieprawidłowościach podczas badań diagnostycznych.

Dla porównania, według badań przeprowadzonych na prawie 9 mln pojazdów w Niemczech od czerwca 2017 roku do lipca 2018, co piąty samochód nie przeszedł badań technicznych za pierwszym razem. 21,2% z tych samochodów posiadało ocenione przez diagnostów poważne usterki techniczne. Podobnie jest w Wielkiej Brytanii, gdzie 1/3 pojazdów nie przechodzi badań technicznych za pierwszym razem. W krajach skandynawskich jest to około 25% pojazdów, natomiast na Łotwie aż 50% samochodów posiada usterki, uniemożliwiające dopuszczenie ich do ruchu.

Kolejnym poważnym problemem poruszanym na konferencji był brak przepisów, nakładających na kierowców obowiązek zmiany opon w okresie zimowym. Brak sankcji wynikających z jazdy na letnich oponach po śniegu powoduje, że często kierowcy unikają ich zmiany, chcąc zaoszczędzić czas i pieniądze i licząc na to, że pogoda szybko się poprawi, a oni unikną poślizgu.

Kierowcy tacy jednak zapominają o zdroworozsądkowych powodach, dla których warto byłoby jednak dostosować opony do warunków pogodowych panujących na drodze. Opony są jedynym punktem stycznym pojazdu z nawierzchnią i to głównie od ich rodzaju, jakości i kondycji zależy to, jaka będzie przyczepność samochodu do jezdni oraz jak długa będzie droga hamowania. Jeżeli opony są niedostosowane do stanu nawierzchni, bardzo szybko można utracić panowanie nad pojazdem i wpaść w poślizg.

Dodatkowo, w razie kolizji i braku dostosowanych do pory roku opon, ubezpieczyciel bardzo często odmawia wypłaty odszkodowania, wskazując na rażące zaniedbanie ze strony kierowcy, a tym samym obarcza go odpowiedzialnością za spowodowanie wypadku.

Obowiązek zmiany opon na zimowe lub jazdy na oponach całorocznych wprowadzono w 27 europejskich krajach, co spowodowało zmniejszenie liczby wypadków drogowych w porze zimowej o 46% w porównaniu do statystyk sprzed wprowadzenia tego przepisu. Oznacza to, że stosowanie się kierowców do tych praktyk realnie zwiększa bezpieczeństwo na drogach.

Być może, zważając na powyższe argumenty, w niedalekiej przyszłości nastąpi zmiana przepisów i wymiana opon na zimowe będzie dotyczyła już nie tylko chętnych, ale wszystkich kierowców bez wyjątku.

4.4
marika
Marika Zgraja 149 postów
Młoda pisarka, która tworzy merytoryczne teksty. Dzięki niej zawsze dostaniecie najnowsze wiadomości, które na pewno wam się przydadzą a do tego odpisze jeszcze na nadesłane od Was wiadomości e-mail.