Auto zaparkowane na chodniku będzie odholowane

▪ 07 grudnia 2018 2 471 ⚡
4.5
Auto zaparkowane na chodniku będzie odholowane

Z takim pomysłem wystąpiły do sejmu warszawskie stowarzyszenie Miasto Jest Nasze oraz tamtejsza koalicja Ruchy Miejskie. Projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, zawierający zapis o usunięciu z niej przepisu, brzmiącego następująco:

Art. 47. 1. Dopuszcza się zatrzymanie lub postój na chodniku kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t, pod warunkiem że:

1) na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju;

2) szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m;

3) pojazd umieszczony przednią osią na chodniku nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni.

2. Dopuszcza się, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 pkt 2, zatrzymanie lub postój na chodniku przy krawędzi jezdni całego samochodu osobowego, motocykla, motoroweru, roweru lub wózka rowerowego. Inny pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t może być w całości umieszczony na chodniku tylko w miejscu wyznaczonym odpowiednimi znakami drogowymi.

i zastąpieniu go przepisem o obowiązku odholowywania pojazdów, zaparkowanych na chodniku bez względu na to, ile miejsca na chodniku pozostawia zaparkowany pojazd, czy zagraża bezpieczeństwu i utrudnia ruch pieszym, trafił właśnie do sejmowej Komisji do Spraw Petycji. Wedle projektu auto ma zostać odholowane zawsze, gdy kierowca zaparkuje w zabronionym miejscu.

Pomysłodawcy uważają, że powyższy przepis z kodeksu ruchu drogowego jest komunistycznym wymysłem, niezmienianym od 1983 r. Twierdzą oni, że dzisiaj nie spełnia już swojej roli, jaką było ułatwienie inwigilowania i terroryzowania obywateli. Autorzy tą zmianą chcą uświadomić kierowców, że chodnik przeznaczony jest wyłącznie do chodzenia i parkowaniem w takich miejscach tylko utrudniają poruszanie się pieszym.

Posłowie mają zagłosować w sprawie modernizacji ustawy, podobno jest wśród nich wielu zwolenników ograniczenia możliwości parkowania kierowcom. Muszą oni jednak wziąć pod uwagę kwestię braku miejsc parkingowych w miastach oraz stale zwiększającej się liczby samochodów. W tej sprawie kluczowa będzie wypowiedź Ministerstwa Infrastruktury, które jeszcze nie opowiedziało się oficjalnie za zmianami.

Rzeczywiście niektórzy kierowcy nadwerężają możliwość parkowania na chodniku i często zapominają o innych uczestnikach drogi, jakimi są piesi, którzy też chcą się tym chodnikiem swobodnie poruszać. Nie warto jednak wrzucać wszystkich do jednego worka, gdyż zwłaszcza w mniejszych miastach, często brakuje miejsc parkingowych i kierujący nie mają wyjścia, wybierając takie właśnie miejsca na postój.

Aby wprowadzenie nowelizacji odniosło oczekiwany skutek, należałoby w pierwszej kolejności zadbać o odpowiednią liczbę miejsc parkingowych przy chodnikach i na osiedlach. Niestety takie zmiany wymagają sporych inwestycji finansowych, na które nie wszystkie regiony mogą sobie pozwolić.

4.5
marika
Marika Zgraja 149 postów
Młoda pisarka, która tworzy merytoryczne teksty. Dzięki niej zawsze dostaniecie najnowsze wiadomości, które na pewno wam się przydadzą a do tego odpisze jeszcze na nadesłane od Was wiadomości e-mail.