Ładowanie...

Przejazd kolejowy — co zrobić, gdy na nim utknąłeś?

Przez - 23 maja 2024
4,3/5
358
Przejazd kolejowy — co zrobić, gdy na nim utknąłeś?

Przejazd kolejowy — co zrobić, gdy na nim utknąłeś?

Wyobrażając sobie taką sytuację, pierwsze co przychodzi do głowy to panika.
Wszyscy dobrze wiemy, że panika w sytuacjach stresujących i niebezpiecznych powoduje jeszcze więcej złego lub rzuca światło braku możliwości wyjścia z danej sytuacji.
Oczywiście ciężko jest zachować spokój, chociażby poprzez adrenalinę, jednakże to zdrowy rozsądek powinien przejąć stery w stresujących sytuacjach.


Co mówi statystyka?
Według statystyk Polskiej Policji w 2023 roku łącznie miało miejsce aż 47 wypadków drogowych na przejazdach kolejowych strzeżonych i niestrzeżonych, a w ich wyniku doszło do 20 śmierci. Względem statystyk wypadków w innych miejscach takich jak chociażby jezdnia, pobocze czy przejście dla pieszych jest to mała ilość, lecz skutki wypadków na przejazdach są z reguły tragiczne i najgorsze z możliwych.
 

Bądź świadomy!
Przejazdy kolejowe to naszym zdaniem najniebezpieczniejsze miejsce na drodze, w razie unieruchomienia pojazdu mamy chwile na podjęcie działania, bo w naszym kierunku jedzie maszyna, której sama lokomotywa waży 80 ton. Maszynista nie jest w stanie wyhamować całego składu bez zawiadomienia go o tym — droga hamowania takiego składu wynosi ponad 1 kilometr.
To w naszych rękach jest bezpieczeństwo na wszystkich przejazdach kolejowych, tych strzeżonych i niestrzeżonych, tych z rogatkami i bez. My jako kierowcy możemy podjąć realne działanie, żeby zapobiec tragedii.


Czego absolutnie nie robić
Zasada najważniejsza – nigdy nie wjeżdżaj na przejazd, jeżeli sygnalizator zaczyna migać. To oznacza, że dosłownie za kilka sekund rogatki zaczną się zamykać. Przed każdym przejazdem zwolnij i upewnij się trzy razy, czy nic nie nadjeżdża w Twoją stronę – tym bardziej w przypadku przejazdów bez rogatek. Gdy podnoszą się rogatki, poczekaj do pełnego zgaśnięcia sygnalizacji świetlnej, może się okazać, że nadjeżdża kolejny pociąg i rogatki znowu zaczną się zamykać. Podczas przejazdu przez przejazd strzeżony nic nie zwalnia Cię z zachowania szczególnej ostrożności i upewnienia się, czy nic nie nadjeżdża z każdej ze stron, sygnalizator mógł ulec awarii, wjeżdżając na pewniaka, może dojść do tragedii.


Co zrobić będąc w potrzasku?
Wyobraźmy sobie sytuację, że jesteś już na przejeździe, nie udało Ci się z niego zjechać, rogatki zostały zamknięte – co teraz?
Następne kroki zależą od powodu unieruchomienia pojazdu na przejeździe

1. Jeżeli pojazd jest sprawny, a my stoimy między zamkniętymi szlabanami:
Po prostu dodaj gazu i wyłam rogatkę – na szali jest Twoje życie!
W takich sytuacjach możemy zaobserwować kierowców, którzy próbują ustawiać się bokiem jak najbliżej szlabanu z nadzieją, że samochód nie odniesie żadnych obrażeń, a ogromny skład pociągu jadący z prędkością 100 km/h cudem zmieści się, nie zahaczając o bok pojazdu. Nie musimy mówić, że jest to skrajnie niebezpieczne i bezmyślne.
Rogatki są skonstruowane w taki sposób, że w opisanej sytuacji chcą zostać wyłamane.
Nie bój się o swój samochód, zderzak, szybę – zawsze to odkupisz, zdrowia lub życia już nie!

2. Jeżeli pojazd nie jest sprawny, a my zatrzymaliśmy się między zamkniętymi szlabanami:
• Niezwłocznie wraz ze wszystkimi pasażerami opuść pojazd i udaj się za rogatki
Na napędzie od rogatek lub na tylnej części krzyża św. Andrzeja jest umieszczona żółta naklejka PLK. Jest na niej podany numer alarmowy oraz numer skrzyżowania.
Natychmiast zadzwoń pod 112 i podaj numer skrzyżowania, dyspozytor powiadomi PKP, a PKP powiadomią maszynistę pojazdu trakcyjnego, co pozwoli na spowolnienie maszyny pędzącej w naszym kierunku lub nawet całkowitego zatrzymania składu pociągu.

W naszym serwisie powstał artykuł, który omawia jakich błędów nie popełniać na przejazdach kolejowych, zostając w tym wątku, zachęcamy do odświeżenia wiedzy.

Każdy przejazd może być śmiertelnie niebezpieczny, podczas awarii pojazdu lub zatrzymania się między zamkniętymi rogatkami – reaguj.
Obite auto, wyłamana rogatka czy nawet mandat to nic w porównaniu z życiem Twoim i Twoich pasażerów.

jakub
Jakub Moskalik 24 posty
Pod osłoną nocy kreator artykułów oraz treści w mediach społecznościowych, za dnia opiekun naszych najlepszych klientów.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Logo białe prawo-jazdy-360.pl

Kontakt

ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania