Obowiązkowe i dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne

▪ 14 września 2018 2 505 ⚡
4.4
Obowiązkowe i dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne

Polisy ubezpieczeniowe przede wszystkim należy rozróżnić ze względu na to, czy ich wykupienie jest obligatoryjne dla właściciela pojazdu, czy też może on zrezygnować z danej formy ubezpieczenia lub wykupić ją w dowolnym momencie. Do ubezpieczenia obowiązkowego zaliczamy ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli po prostu OC. Polisy które możemy wykupić dobrowolnie to m.in. AC, Assistance czy NNW.

Ubezpieczenie OC z tego względu jest obowiązkowym ubezpieczeniem, że w razie jakiegokolwiek zdarzenia z udziałem ubezpieczonego pojazdu, w którym doszłoby do uszkodzenia mienia lub wyrządzenia szkód innym osobom uczestniczącym w zdarzeniu, zabezpiecza ono właściciela pojazdu przed pokryciem z własnej kieszeni często niemałych kosztów, wynikających z poniesionych szkód majątkowych i odszkodowań. Przy wykupionym ubezpieczeniu OC koszty te pokrywa ubezpieczyciel, co jest dla takiego sprawcy kolizji czy wypadku sporym odciążeniem.

Oczywiście oprócz możliwych do wystąpienia przykrych konsekwencji finansowych, które powinny zachęcać kierowców do wykupowania ubezpieczenia OC, obliguje ich do tego także prawo. Nie wolno bowiem poruszać się pojazdem, który nie ma wykupionej polisy OC. Ubezpieczenie to należy wykupić najpóźniej w dniu wygaśnięcia poprzedniej polisy OC lub w dniu rejestracji nowo nabytego samochodu.

Kary za niewykupienie tego ubezpieczenia są nieuchronne i dosyć surowe. Zależą one od rodzaju posiadanego pojazdu, okresu w jakim spóźniamy się z opłatą i minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku kalendarzowym. Na wysokość opłat procentowo składają się te wszystkie trzy czynniki. Jeżeli nie opłacimy ubezpieczenia OC naszego pojazdu przez ponad 2 tygodnie, możemy liczyć się z karą sięgającą nawet kilku tysięcy złotych! Jeżeli natomiast nie wniesiemy opłaty karnej dobrowolnie, urząd skarbowy może rozpocząć postępowanie egzekucyjne w tej sprawie, na drodze którego zostanie ona z nas ściągnięta.

Ubezpieczenie OC z tego względu jest konieczne i nawet, jeżeli miałoby ono zostać „niewykorzystane” w danym okresie rozliczeniowym, nie unikniemy obowiązku jego wykupienia. Z jakich rodzajów ubezpieczeń natomiast możemy zrezygnować, jeżeli nie mamy ochoty w taki sposób się zabezpieczać?

Jako pierwsze na tej liście możemy wymienić ubezpieczenie AC, inaczej Autocasco. Jego cena określana jest indywidualnie przez konkretne firmy ubezpieczeniowe w zależności od potrzeb klienta i może obejmować różne okoliczności zdarzeń drogowych i nie tylko. W głównej mierze chodzi o odciążenie właściciela pojazdu z kosztów, wynikających z uszkodzenia samochodu z jego winy ale także niezależnych od niego zdarzeń losowych, takich jak kradzież, zniszczenie samochodu przez osoby trzecie, zderzenia z przedmiotami lub zwierzętami, czy zniszczenia spowodowane siłami natury tj. przez powódź, huragan itp.

Kolejnym dobrowolnym ale nie mniej ważnym rodzajem ubezpieczenia jest Assistance, czyli inaczej pomoc właścicielowi i pasażerom ubezpieczonego pojazdu w nagłych wypadkach. Zaliczają się do nich oczywiście stłuczki i wypadki samochodowe, ale także awarie techniczne i kradzieże. Pomoc ze strony ubezpieczyciela obejmuje najczęściej holowanie pojazdu, pomoc techniczną w celu usunięcia usterki i uruchomienia silnika, dowóz paliwa oraz zapewnienie samochodu zastępczego na czas naprawy naszego lub umożliwienie w inny sposób kontynuowania podróży właścicielowi auta i pasażerom. Ubezpieczenie to jest chętnie wybierane przez przezornych kierowców, którzy najczęściej mieli już za sobą kilka przykrych sytuacji związanych ze swoim pojazdem i woleliby w przyszłości uniknąć ich negatywnych konsekwencji.

Jest jeszcze jedno dosyć powszechne ubezpieczenie, które nie dotyczy bezpośrednio pojazdu ale raczej osób znajdujących się w jego wnętrzu. Mowa tu o ubezpieczeniu NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków. Zapewnia ono rekompensatę finansową ze strony ubezpieczyciela w przypadku, gdy kierowca lub pasażerowie znajdujący się w pojeździe poniosą trwały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć w wyniku zdarzenia drogowego z udziałem ubezpieczonego pojazdu. Odszkodowanie w takiej sytuacji obejmuje wszystkie osoby znajdujące się w samochodzie, który ma wykupione ubezpieczenie NNW. Jest to ubezpieczenie specyficzne, jednak niektórzy kierowcy nie wyobrażają sobie poruszania się pojazdem bez jego opłacenia.

Większość właścicieli aut ogranicza się jedynie do wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC i uważa, że cała reszta nie jest im potrzebna. Są jednak w pewnej części również takie osoby, które decydują się na wykupienie całego zestawu ubezpieczeń i w ogóle tego nie żałują. Jest to kwestia bardzo indywidualna, jednak zdarzenia na drodze są na tyle nieprzewidywalne, że warto zastanowić się nad słusznością posiadania poszczególnych rodzajów ubezpieczeń, bo samochód to jednak nadal tylko zawodna maszyna, która może nam nieraz przysporzyć niemałych i nierzadko kosztownych kłopotów.

4.4
marika
Marika Zgraja 149 postów
Młoda pisarka, która tworzy merytoryczne teksty. Dzięki niej zawsze dostaniecie najnowsze wiadomości, które na pewno wam się przydadzą a do tego odpisze jeszcze na nadesłane od Was wiadomości e-mail.