Ładowanie...

Jazda na zimnym silniku

Przez - 30 stycznia 2024
4,4/5
745
Jazda na zimnym silniku

‘’Zimny silnik’’ – słyszysz te słowa i od razu czujesz jakiś dziwny, wewnętrzny niepokój?
W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć temat jazdy na zimnym silniku i swego rodzaju mitów, które pojawiły się odnośnie do rozgrzewania jednostki napędowej przed jazdą.
Warto zacząć od tego, że nowe silniki nagrzewają się znacznie dłużej od tych starszych, to również może być wskazówką – bo gdy silnik zagrzeje się za szybko, może to oznaczać problem z sercem samochodu. Dobre, zdrowe i sprawne jednostki napędowe rozgrzewają się dłużej od tych popsutych bądź starszych.
W nowszych konstrukcjach ucieka mniej ciepła, ponieważ mniej energii zamieniają w ciepło. Aspekt ten mocno wpłynął na oszczędność oraz ekologię tych silników.

Czy grzanie auta na postoju ma sens?Booster do akumulatora
Kiedyś głównym sprawcą problemów z odpaleniem były akumulatory oraz oleje. Gdy silnik był odstany, oleje gęstniały, dlatego czasami odstane auto z mroźnym akumulatorem nie chciało nawet zakręcić. Dzisiejsze oleje są już skonstruowane tak, że mimo mroźniejszych dni nie zmieniają znacznie swojej gęstości czy objętości. 
Ze względu na dzisiejsze silniki, które rozgrzewają się wolniej, grzanie jednostki napędowej na biegu jałowym podczas skrobania auta bądź pakowania rzeczy przed wycieczką jest bezsensowne. Silniki te potrzebują jazdy, a nawet podczas jazdy temperatura nie przekroczy 90/95 stopni. W ogólnym rozrachunku grzanie samochodu w taki sposób nie ma żadnego wpływu na lepsze funkcjonowanie silnika. Temperatura tak naprawdę nie wzrasta, a we wnętrzu pojazdu również nie robi się cieplej.

Zatem, co robić?

Jak i po czym rozpoznać duży przebieg samochodu?Najlepiej jest wsiąść i jechać, przez pierwsze kilka minut utrzymując obroty od ok. 2000 do 2500 w silnikach benzynowych, dieslowych i tych z turbiną również. Jest wyjątek w przypadku samochodów hybrydowych. Po świeżym odpaleniu maszyny, pierwsze kilometry warto robić na samym silniku spalinowym, nagrzany silnik lepiej będzie znosił jego częste włączanie i wyłączanie na światłach. Odnośnie do odpalania samochodów korzystających z oleju napędowego, stworzyliśmy mały poradnik, z którym z pewnością warto się zapoznać.  Zdajemy sobie sprawę, jak duży wpływ na Twój humor i przebieg dnia ma odpalenie diesla na mrozie za pierwszym😊
Jednak naprawdę ważną kwestią jest to, aby nie piłować silników dopiero co po odpaleniu. Mając do wyboru te dwie kwestie, już lepiej jednak grzać samochód na jałowym😉

Podsumowując…
Odpalenie silnika zimą przed podróżą, ‘’żeby trochę go podgrzać’’ nie równa się z żadną tragedią w postaci zepsucia silnika. W tym wszystkim bardziej chodzi o sposób, który faktycznie pomoże dogrzać Twój samochód. I faktycznie jedynym najkorzystniejszym i najwydajniejszym jest po prostu jazda. Po odpaleniu warto chwilkę poczekać, aż samochód zejdzie z obrotów i wtedy jak najbardziej możemy zacząć podróż. Im szybciej wprowadzimy pojazd w ruch, tym szybciej dogrzejemy jednostkę napędową. Tak samo wygląda to w przypadku akumulatora. Jeżeli trasy robimy krótkie np. z domu do pracy i z powrotem, to przez taki odcinek drogi akumulator nawet nie zdąży podładować się na tyle, żeby zwróciła mu się moc pobrana do odpalenia samochodu. No chyba, że do pracy macie 30 km. to już zmienia postać rzeczy.

jakub
Jakub Moskalik 29 posty
Pod osłoną nocy kreator artykułów oraz treści w mediach społecznościowych, za dnia opiekun naszych najlepszych klientów.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Logo białe prawo-jazdy-360.pl

Kontakt

ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania