Ładowanie...

Zmiany na prawo jazdy 2022

Przez
4,4/5
26 282
Zmiany na prawo jazdy 2022
 1. Zmiany w mandatach
 2. Nowy taryfikator punktów karnych
 3. Pozostawienie numeru rejestracyjnego używanego samochodu
 4. Nowy wzór dowodu rejestracyjnego
 5. Wyższe kary za brak OC
 6. Powiązanie wykroczeń i liczby punktów karnych z wyliczeniem składki OC
 7. Możliwość czasowego wycofania pojazdu z ruchu
 8. Droższe kursy i egzaminy na prawo jazdy
 9. Przegląd techniczny
 10. Nieobowiązkowa naklejka na szybie
 11. Wyższe opłaty za odholowanie i przechowywanie pojazdu

 

1. Zmiany w mandatach

Największą zmianą dla polskich kierowców w 2022 r jest pierwsza od 26 lat podwyżka mandatów. Wszystkie szczegółowe informacje na temat wykroczeń i mandatów znajdziecie w naszym nowym taryfikatorze mandatów dostępnym tu: Punkty karne

 

2. Nowy taryfikator punktów karnych

We wrześniu 2022 zacznie obowiązywać nowy taryfikator punktów karnych. Przewidziane zmiany również zostały uwzględnione w przygotowanym przez nas zestawieniu: Punkty karne

Nie wszystkie zmiany dotyczące mandatów drogowych weszły w życie od początku stycznia 2022r. Recydywa zapowiedziana jest na 17 września 2022r. W sytuacji gdy dojdzie do złamania przepisów z tej samej grupy w trakcie 2 lat od ostatniego wykroczenia, kwota mandatu będzie dwukrotnie wyższa. Dotyczy to na przykład naruszenia przepisów o bezpieczeństwie pieszych lub wykroczeń związanych z przekroczeniem prędkości.

Dodatkowo od września 2022r. będzie obowiązywać nowy system naliczania punktów karnych (maksymalna liczba punktów karnych na dzień dzisiejszy to 10, o września – 15), przedłużony będzie czas kasowania punktów karnych oraz nie będzie możliwości skasowania punktów karnych poprzez

 

3. Pozostawienie numeru rejestracyjnego używanego auta

Od 31 stycznia kupując używany samochód nie trzeba będzie wymieniać tablic rejestracyjnych na nowe. Obecnie można zachować dotychczasowe tablice pod warunkiem, że sprzedawca i nabywca mieszkają w tym samym powiecie.

Tutaj oczywiście też są wyjątki: nie będzie można zachować tablic czarnych oraz nowszych, na których znajduje się flaga Polski, zamiast flagi Unii Europejskiej. Wymienić trzeba będzie także tablice, które są pogięte, zardzewiałe lub zarysowane – w skrócie nie nadające się już do użytku.

 

4. Nowy wzór dowodu rejestracyjnego

Od maja 2022 będzie obowiązywać nowy wzór dowodu rejestracyjnego pojazdu. Wydziały komunikacji będą wydawać nowe dokumenty sukcesywnie wraz z rejestracją kolejnych pojazdów oraz przy wymianie zniszczonych dokumentów.

Dotychczasowych dowodów rejestracyjnych nie trzeba będzie wymieniać na nowe.

Na pierwszy rzut oka nowe dowody rejestracyjne nie będą różnić się od tych obecnie obowiązujących. Zmiany będą mieć na celu poprawę bezpieczeństwa i utrudnienie podrobienia dokumentu, więc będą dotyczyć wprowadzenia nowych zabezpieczeń przed sfałszowaniem.

 

5. Wyższe kary za brak OC

Wysokość kary za nieposiadanie OC uwarunkowana jest rodzajem zarejestrowanego pojazdu, liczby dni bez ważnego OC, a także płacą minimalną brutto obowiązującą w Polsce. na dany rok.

Początek roku 2022 przynosi podniesienie płacy minimalnej z 2080 zł do 3100 zł, co jest równoznaczne z podwyższeniem kary za brak OC. Dla kierowców samochodów osobowych przy zwłoce 14 dni wzrośnie ona maksymalnie o 420 zł, a dla kierowców aż o 630 zł samochodów ciężarowych.

 

6. Powiązanie wykroczeń i liczby punktów karnych z wyliczeniem składki OC

Informacje na temat punktów karnych, mandatów oraz uiszczaniu ich będą gromadzone przez Centralną Ewidencję Kierowców oraz przekazywane do ubezpieczycieli. Na podstawie ewentualnych popełnionych wykroczeń ubezpieczyciele będą wyliczać stawkę OC na następny rok. Im więcej mandatów czy punktów karnych tym wyższa będzie stawka ubezpieczenia.

Trwają prace przygotowujące system.  Od 17 czerwca 2022r. prawo do przetwarzania wcześniej wspomnianych danych uzyska Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jeśli do czerwca 2022 roku system nie będzie gotowy, zmiany i tak wejdą w życie, a dane będą tymczasowo przekazywane przez odpowiedni system teleinformatyczny.

 

7. Możliwość czasowego wycofania pojazdu z ruchu

Nowe przepisy dotyczące czasowego wycofania pojazdu z ruchu zostały nakreślone przez Ministerstwo Infrastruktury:  „w sytuacji konieczności naprawy samochodu (np. po wypadku)  wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji będzie można wycofać pojazd z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy i nie wcześniej niż po upływie 3 lat od daty poprzedniego wycofania z ruchu. Przywrócenie do ruchu będzie wiązało się przeprowadzeniem dodatkowego badania technicznego pojazdu po naprawie”.

 

8. Droższe kursy i  egzaminy na prawo jazdy

Osoby chcące zdać egzamin na prawo jazdy muszą liczyć się ze wzrostem cen za kurs prawa jazdy, związany z m.in rosnącymi cenami paliwa, wysokimi kosztami utrzymania samochodów czy rosnącą inflacją.

Planowane jest także podwyższenie cen egzaminu praktycznego i teoretycznego w WORDach. Egzamin teoretyczny miałby podrożeć z 30 zł do 43 zł, a praktyczny z 140 do 200 zł. Ostateczne decyzje na ten temat nie zostały podjęte.

 

9. Przegląd techniczny

Nowelizacja przepisów zakłada wprowadzenie pewnych zmian dotyczących badania technicznego pojazdów takie jak np. obowiązek fotografowania stanu pojazdu w trakcie przeglądu, sprawdzenie emisji zanieczyszczeń czy ustawienia świateł.

Dwukrotność stawki za badanie techniczne będzie musiał zapłacić kierowca, który spóźni się z przeglądem o 30 dni.

 

10. Nieobowiązkowa naklejka na szybie

Od września 2022 roku ma zostać zniesiony obowiązek posiadania naklejki z numerem rejestracyjnym na szybie. Dopóki przepis ten nie wejdzie w życie, nieposiadanie naklejki na przedniej szybie jest karane mandatem.

 

11. Wyższe opłaty za odholowanie pojazdu

Od stycznia 2022 roku zwiększyć mają się także opłaty za odholowanie i przechowywanie pojazdu.

Za usunięcie pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t trzeba będzie zapłacić 542 zł, a za przechowanie 46 zł za dobę.

 

dagmara
Dagmara Śmidowicz 19 posty
...
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

białe Logo serwisu prawo-jazdy-360.pl
Kontakt
ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.
Wyślij wiadomość