Ładowanie...

CEPiK 2.0. od 2018 r.

Przez
4,4/5
1 040
CEPiK 2.0. od 2018 r.

Termin wprowadzenia okresu próbnego był już kilka razy przekładany, ale wiele wskazuje na to, że od czerwca 2018 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące ustawy o kierujących pojazdami, które wprowadza klika obostrzeń dla kierowców, którzy posiadają najmłodszy staż.

Osoby, które odbiorą dokument prawa jazdy po 4 czerwca 2018 r. będą objęte nowelizacja przepisów. W poniższym artykule przedstawimy następujące zmiany.

1. Dwa lata ograniczeń w ‘okresie próbnym’

Okres próbny obejmie osoby, które po raz pierwszy uzyskają prawo jazdy kat. B. Okres próbny ma potrwać 2 lata, a jego czas obowiązywania będzie liczył się od dnia, w którym nastąpi odebranie prawa jazdy. Takie same obostrzenia będą dotyczyły również 18-latków, jak i osób, które ze względu na rok urodzenia mogłyby być ich rodzicami czy też dziadkami.

2. Kursy doszkalające

Wprowadzenie okresu próbnego ma na celu dokształcenie niedoświadczonych kierowców poprzez obowiązkowe uczestnictwo w dodatkowym szkoleniu i kursie. Kursy w ilości 2h będą prowadziły Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego. Program kursu ma obejmować następujące zagadnienia:

  • rodzaje czynników mające bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym;
  • problematyka wypadków drogowych;
  • przyczyny wypadków drogowych;
  • psychologiczne aspekty prowadzenia pojazdu i uczestnictwo w ruchu drogowym.

Wysokość opłaty ma wynieść 100 zł.

Natomiast szkolenie z zakresu zagrożeń w ruchu drogowym będą przeprowadzały Ośrodki Doskonalenia Techniki Jazdy. Ćwiczenia będą trwały 1h i kierowcy zostaną ukazane niebezpieczeństwa wynikające z nadmiernej i niedostosowanej do warunków ruchu prędkości.

Szkolenie w ODTJ będzie kosztowało 200 zł. Oba będzie należało zaliczyć między 4 a 8 miesiącem od dnia odebrania dokumentu prawa jazdy. W przeciwnym razie starosta zatrzyma wydane wcześniej prawo jazdy, co uniemożliwi korzystanie z uprawnień.

3. Zielony liść i limity prędkości

Przez pierwsze 8 miesięcy od wydania uprawnień, kierowca będzie mógł poruszać się pojazdem, który będzie oznakowany z tylu i z przodu okrągła nalepka barwy białej z zielonym liściem klonowym.

Oprócz tego młodych kierowców w czasie pierwszych 8 miesięcy od wydania prawa jazdy, nie będą mogli poruszać się w obszarze zabudowanym z prędkością większa niż 50 km/h, nawet jeżeli znaki podwyższają dozwolona prędkość. Poza obszarem zabudowanym dozwolona prędkość 80 km/h, a na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej 100 km/h.

4. Zakaz podejmowania pracy zarobkowej przez młodych kierowców

W ciągu pierwszych 8 miesięcy od wydania uprawnień, kierowca nie będzie mógł podejmować pracy zarobkowej w charakterze kierowcy. Tzn. ze młody człowiek nie będzie mógł zostać np. doręczycielem pizzy, kurierem czy też przedstawicielem handlowym. Dodatkowo taka osoba nie będzie mogła również prowadzić swojej działalności gospodarczej polegającej na kierowaniu pojazdem.

5. Wydłużenie okresu próbnego

Bedzie to możliwe, gdy w trakcie trwania kierowca popełni dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Wtedy okres próbny wydłuży się o kolejne dwa lata. Kierowca będzie musial poddać się obowiązkowemu badaniu psychologicznego w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwskazań zdrowotnych lub psychologicznych do kierowania pojazdem.

patrycja
Patrycja 48 posty
Z firmą związana od kilku lat. Zajmuje się głównie klientami biznesowymi, ale czasem napisze jakiś konkretny artykuł.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

białe Logo serwisu prawo-jazdy-360.pl
Kontakt
ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.
Wyślij wiadomość