Ładowanie...

Zmiana przepisów dotyczących kontroli drogowych

Przez - 07 listopada 2019
4,3/5
2 067
Zmiana przepisów dotyczących kontroli drogowych

Od dzisiaj tj. 7 listopada 2019 roku zaczynają obowiązywać nowe przepisy dotyczące przeprowadzania rutynowych kontroli drogowych kierowców. Zmieni się niewiele, ale może mieć to duży wpływ na poprawę jakości pracy policji w tym zakresie.

W zmianie przepisów chodzi przede wszystkim o to aby policjanci mogli bez większych utrudnień wykonywać należycie swoje obowiązki. Surowo karane będzie bowiem podważanie kompetencji policjantów lub niestosowanie się do ich poleceń.

Nowy zapis w ustawie brzmi: „dopuszcza się postój pojazdu policyjnego w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego". Przez pojazd policyjny rozumie się zarówno oznakowany jak i nieoznakowany radiowóz, którym policjanci będą mogli zaparkować praktycznie w każdym miejscu w celu przeprowadzenia kontroli. Nie muszą oni stosować się do obowiązujących innych kierowców zakazów postoju, gdyż wykonują oni w tym czasie zadania w zakresie dbania o bezpieczeństwo na drogach.

Policjanci zwrócą większą uwagę na, co prawda, istniejący już od wielu lat, jednak rzadko egzekwowany przepis, dotyczący stosowania się do poleceń funkcjonariusza. Kierowca niestosujący się do polecenia policjanta o nieopuszczaniu pojazdu lub trzymania rąk na kierownicy może zostać ukarany mandatem w wysokości do 500 zł.

Obligatoryjnym elementem każdej kontroli stanie się sprawdzanie przez policjantów stanu licznika kontrolowanego pojazdu. Kierowca będzie zobowiązany umożliwić funkcjonariuszowi wgląd w przebieg samochodu, który zostanie przez niego spisany i wysłany elektronicznie do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Dwoma wyjątkami od tej reguły będą zorganizowane akcje kontrolne, mające na celu np. sprawdzenie trzeźwości jak największej liczby kierowców oraz pojazdy holowane lub przewożone na lawetach. W tej kwestii to funkcjonariusz zdecyduje o tym, czy spisywać stan licznika.

Przepisy zdejmą z umundurowanych funkcjonariuszy także obowiązek każdorazowego legitymowania się w przypadku akcji na szerszą skalę takich jak np. akcja znicz. Będą oni do tego zobowiązani dopiero na prośbę osoby kontrolowanej.

Nieco rozszerzą się także możliwości wpuszczenia kierowcy kontrolowanego pojazdu do radiowozu. Policjant będzie miał prawo to zrobić w przypadku np. chęci kierowcy do zapłaty za mandat kartą płatniczą.

Rozszerzają się także uprawnienia organów dokonujących kontroli przewożonych odpadów. W przypadku istniejących wątpliwości co do przewożonych ładunków, funkcjonariusz będzie mógł zerwać plomby zabezpieczające i to zweryfikować. Same warunki kontroli transportu odpadów również zostają dookreślone w tych przepisach. Znajduje się tam również zapis określający procedury dotyczące kontroli pojazdów służb specjalnych.

Czy coś zmienia się w kwestii tego, kto może dokonywać kontroli kierowców? Tak, gdyż oprócz policji, inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego, funkcjonariuszy Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, Służby Celno-Skarbowej, straży gminnych, straży leśnych oraz straży parku, jak również osób działających w imieniu zarządcy drogi w obecności policjanta lub inspektora kontroli takiej będą mogli dokonać również inspektorzy Inspekcji Ochrony Środowiska. Będą oni uprawnieni do kontroli w zakresie transportu odpadów.

Oprócz zmian przepisów dotyczących spisywania licznika, które będą obowiązywały dopiero od 1 stycznia 2020 roku, wszystkie wspomniane wyżej przepisy wchodzą w życie z dniem dzisiejszym.

marika
Marika Zgraja 149 posty
Młoda pisarka, która tworzy merytoryczne teksty. Dzięki niej zawsze dostaniecie najnowsze wiadomości, które na pewno wam się przydadzą a do tego odpisze jeszcze na nadesłane od Was wiadomości e-mail.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Logo białe prawo-jazdy-360.pl

Kontakt

ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania