Ładowanie...

Zielone tablice rejestracyjne

Przez - 18 lutego 2019
4,5/5
1 290
Zielone tablice rejestracyjne

Początek 2020 roku ma przynieść kolejne zmiany przepisów a wraz z nimi nowe tablice rejestracyjne w kolorze zielonym. Jakie auta mają je otrzymać i co będą oznaczały?

Tablice będą wyglądały podobnie do tych użytkowanych dotychczas, jednak będą różniły się tłem i specjalnym oznaczeniem dostosowanym do rodzaju stosowanego w danym pojeździe paliwa. Nowe tablice będą posiadały zielone tło i przeznaczone będą dla pojazdów napędzanych elektrycznie lub zasilanych wodorem.

Te pierwsze, będą dodatkowo wyróżnione naklejką legalizacyjną z czerwoną obwódką oznaczającą napęd elektryczny, natomiast auta na wodór będą posiadały taką naklejkę z obwódką w kolorze żółtym.

O ile samochodów elektrycznych na naszych drogach możemy spotkać coraz więcej i stale przybywa również miejsc do ich szybkiego ładowania, o tyle z samochodami na wodór jest nieco gorzej. Samochody zasilane wodorem nie są jeszcze niestety oferowane na polskim rynku, a przyczyną takiego stanu rzeczy jest m.in. ograniczona ilość dostępnych modeli oraz brak stacji do tankowania pojazdów wodorem. W planach jest otwarcie pierwszych dwóch takich stacji do 2021 roku przez jeden z większych koncernów paliwowych, jednak na tą chwilę nie byłoby gdzie zatankować takiego auta w naszym kraju.

Samochody zasilane elektrycznie mają się wyróżniać wśród innych specjalnymi tablicami za sprawą przepisów zawartych w Ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych oraz nowelizacji rozporządzenia o rejestracji i oznaczaniu pojazdów, przygotowanej przez Ministerstwo Infrastruktury. Wspomniany przepis brzmi bowiem następująco: „pojazd elektryczny i pojazd napędzany wodorem posiadają̨ tablice rejestracyjne wskazujące na rodzaj paliwa wykorzystywanego do ich napędu”.

Zmiany nie będą dotyczyły natomiast samochodów hybrydowych, nawet tych typu plug-in, coraz częściej pojawiających się na polskich drogach.

Zielone tablice rejestracyjne będą wydawane we wszystkich obowiązujących wersjach tj. zwyczajnej, jednorzędowej zmniejszonej i indywidualnej, jak również tablicy dodatkowej (trzeciej, przewidzianej np. na bagażnik rowerowy).

Tablice wydane do tego czasu zachowają swoją ważność, a ich wtórniki również będą wydawane zgodnie z obowiązującymi dotychczas przepisami. Po wprowadzeniu zmian w 2020 roku będzie można zaopatrzyć się w zielone tablice rejestracyjne również dla starszych pojazdów.

marika
Marika 149 posty
Młoda pisarka, która tworzy merytoryczne teksty. Dzięki niej zawsze dostaniecie najnowsze wiadomości, które na pewno wam się przydadzą a do tego odpisze jeszcze na nadesłane od Was wiadomości e-mail.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Białe Logo serwisu prawo-jazdy-360.pl
Kontakt
ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Telefon: 790-747-360
Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation sp z o.o. sp. k. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań. Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.
Wyślij wiadomość