Ładowanie...

Zgubione/zniszczone prawo jazdy?

Przez - 15 czerwca 2023
4,3/5
751
Zgubione/zniszczone prawo jazdy?

Zgubione lub zniszczone prawo jazdy w obecnych czasach nie powinno nam spędzać snu z powiek, ponieważ od 05 grudnia 2020 polscy kierowcy mogą jeździć samochodem bez fizycznego prawa jazdy w kieszeni. W razie kontroli funkcjonariusz może bez problemu sprawdzić czy posiadasz odpowiednie uprawnienia w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Należy jednak mieć na uwadze, że fizycznego dokumentu nie musimy mieć przy sobie tylko na terenie Polski, tak więc warto posiadać dokument w domu.

Co robić w przypadku zgubionego prawa jazdy?

Na początek dokładnie sprawdź wszystkie miejsca, w których mógłby zapodziać się dokument. Kieszenie, torebki, plecaki, schowki w samochodzie, szuflady to miejsca, gdzie w pośpiechu mogliśmy zostawić nasze prawo jazdy i o tym zapomnieć, zanim więc wykonamy telefon w celu jego zastrzeżenia upewnijmy się czy faktycznie jest taka potrzeba.

Przeszukałeś wszystkie zakamarki i wciąż nie znalazłeś? W przypadku zgubienia prawa jazdy istnieje ryzyko, że może ono trafić w niepowołane ręce, jak tylko zorientujemy się, że zgubiliśmy nasz dokument należy zadzwonić do banku, w którym posiadamy konto, a następnie trafi ono do bazy dokumentów zastrzeżonych. W ten sposób będziesz mieć pewność, że nikt nie wykorzysta go bez twojej wiedzy, ponieważ jest to ważny dokument potwierdzający twoją tożsamość.

Za granicą zgubione prawo jazdy to już nieco większy kłopot, jak już wspomnieliśmy wyżej – bez fizycznego dokumentu możemy poruszać się jedynie na terytorium Polski. Za granicą funkcjonariusz nie będzie miał możliwości zweryfikowania twoich uprawnień bez dokumentu, ponieważ nie mają oni dostępu do CEPiK. W tym wypadku należy zgłosić zgubione prawo jazdy policji, a następnie udać się do konsulatu lub ambasady, a po powrocie do domu złożyć wniosek o duplikat.

Wyrobienie wtórnika dla osób, których prawo jady zostało zgubione lub zniszczone w sposób uniemożliwiający odczytanie danych może odbyć się na dwa sposoby – przez internet za pomocą profilu zaufanego lub osobiście w urzędzie. Na stronie rządowej widnieje lista dokumentów, których będziemy potrzebować oraz instrukcja krok po kroku jak złożyć wniosek.  

Koszt wtórnika to 100,50zł. Przed uiszczeniem opłaty warto zadzwonić do urzędu, do którego chcesz wysłać wniosek i zapytać o sposób płatności, do wielu urzędów można wykonać przelew na konto, wtedy przy wysyłaniu dokumentów należy dołączyć potwierdzenie przelewu wraz z pozostałymi dokumentami.

Dokumenty złożone, jak długo będziemy czekać na duplikat?

  • do 9 dni roboczych od wysłania wniosku,
  • do 2 miesięcy – wyjątkowo, jeśli urząd musi wyjaśnić twoją sytuację (na przykład jeśli masz zakaz prowadzenia pojazdów).

 

Na portalu www.info-car.pl jest możliwość sprawdzenia czy prawo jazdy już czeka na odbiór. Wystarczy podać swój numer PESEL oraz imię i nazwisko.

 

Prawo jazdy również można mieć w telefonie, a dokładniej w aplikacji mObywatel, do której dostęp umożliwia nam profil zaufany. Możemy tam umieścić nie tylko elektroniczną wersję swojego dowodu osobistego, ale również prawa jazdy, dane z dowodu rejestracyjnego, OC i karty pojazdu, a także sprawdzić ile mamy punktów karnych. Nie zmienia to jednak konieczności posiadania przy sobie fizycznego dokumentu podczas wyjazdu za granicę.

zuzanna
Zuzanna 5 posty
...
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

białe Logo serwisu prawo-jazdy-360.pl
Kontakt
ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.
Wyślij wiadomość