Ładowanie...

Zamiast pouczeń będą mandaty

Przez - 28 grudnia 2018
4,3/5
421
Zamiast pouczeń będą mandaty

Zdaje się, że mogą nas czekać zmiany odnoszące się do sposobu karania kierowców przez policję za wykroczenia drogowe. Niestety nie są to zbyt optymistyczne przypuszczenia, a cała sprawa może być wynikiem ostatnich protestów funkcjonariuszy.

Sejmowa Komisja do Spraw Petycji otrzymała w ostatnim czasie anonimowe pismo dotyczące propozycji zmiany zapisu widniejącego w Kodeksie Wykroczeń, brzmiącego następująco:

„Art. 41.

W stosunku do sprawcy czynu można poprzestać na zastosowaniu pouczenia, zwróceniu uwagi, ostrzeżeniu lub na zastosowaniu innych środków oddziaływania wychowawczego.”

Przepis jak najbardziej miał swoje zastosowanie wśród policjantów w praktyce, szczególnie w czasie trwającego w ostatnich miesiącach nieoficjalnego strajku tych służb. Polegał on między innymi na ograniczeniu do niezbędnego minimum liczby wystawianych mandatów i stosowaniu wobec większości kierowców jedynie ostrzeżeń i pouczeń. Policjanci chcieli w ten sposób ukazać problem, o jakim wielokrotnie już było głośno, a mianowicie konieczności „wyrabiania statystyk” liczby wypisanych mandatów, narzucanej im przez przełożonych.

Anonimowe pismo dotyczy właśnie tej kwestii, aby całkowicie pozbawić policjantów możliwości stosowania upomnień i pouczeń zamiast mandatów, nawet w przypadkach bardzo niegroźnych wykroczeń, takich jak nieużycie kierunkowskazu na pustej drodze czy przejechanie rowerem po przejściu dla pieszych. Pomysłodawcy proponują aby w każdym, nawet najbardziej błahym przypadku, wystawiany był przez policjanta mandat, a kierowcy dodatkowo mieliby za każde przewinienie otrzymywać odpowiednią liczbę punktów karnych. Swoje stanowisko argumentują tym, że aktualnie obowiązujące zasady, zezwalające na stosowanie słownych upomnień przez policjantów, nie działają w żaden sposób karząco na sprawców, a dodatkowo sprzyjają korumpowaniu policjantów i nadwerężają budżet państwa.

W wypowiedziach funkcjonariuszy w mediach społecznościowych daje się odnaleźć głosy, że petycja jest zemstą za ich ostatni protest. Znaczna większość z nich jest przeciwna wprowadzeniu takich obostrzeń przepisów i uważają oni, że może być to inicjatywa PiS.

Wcześniej bowiem to policjanci proponowali różne pośrednie rozwiązania, które mogłyby rozwiązać problem nieskutecznych pouczeń jak i zmniejszyć liczbę mandatów. Sugerowali oni m.in. stworzenie rejestru pouczeń, który ukazywałby, czy kierowcy wielokrotnie popełniają na drodze te same błędy, lub nakładanie na kierowców kar w postaci punktów karnych, nawet jeżeli nie przyjmowaliby oni mandatu. Pomysły te jednak spotkały się z brakiem odzewu zarówno ze strony rządów PiS jak i PO-PSL.

Policjanci nie chcą być uważani przez obywateli za bezwzględnych tyranów wystawiających jedynie mandaty. Większość z nas obawia się właśnie tego, że dostanie mandat, a nie tego, że łamiąc przepisy, naraża na niebezpieczeństwo zarówno siebie jak i innych. Policja jest od tego aby pilnować porządku ale także pomagać obywatelom i uczestnikom ruchu drogowego w razie trudności oraz uświadamiać ich o obowiązujących przepisach. Stosowanie kar w postaci mandatów ma być w tej kwestii ostatecznością i środkiem dyscyplinującym tych najbardziej nieposłusznych, a nie okresowym planem do zrealizowania na służbie.

marika
Marika 131 posty
Młoda pisarka, która tworzy merytoryczne teksty. Dzięki niej zawsze dostaniecie najnowsze wiadomości, które na pewno wam się przydadzą a do tego odpisze jeszcze na nadesłane od Was wiadomości e-mail.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Białe Logo serwisu prawo-jazdy-360.pl
Kontakt
ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Telefon: 790-747-360
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail: kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 8:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation sp z o.o. sp. k. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań. Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.
Wyślij wiadomość