Ładowanie...

Wymiana oleju w skrzyni biegów

Przez - 09 września 2019
4,4/5
1 406
Wymiana oleju w skrzyni biegów

Skrzynia biegów w naszych pojazdach stanowi jeden z najważniejszych elementów. Okresowe przeglądy, wymiana części oraz płynów eksploatacyjnych, które jak wiadomo zużywają się podczas codziennej jazdy, to minimum o jakim musi pamiętać każdy kierowca. 

Niestety przez wiele lat istniało przekonanie o tym, że wymiana oleju w przekładni jest zbędna, a producenci utwierdzali kierowców w tym, że raz wlany płyn w zupełności wystarczy na całe życie naszego pojazdu. W dzisiejszych czasach podejście w tym temacie uległo znacznej zmianie, a co za tym idzie wielu mechaników wyraźnie wskazuje na konieczność wymiany płynu przekładniowego. 

Olej w skrzyni biegów spełnia wiele ważnych funkcji – przede wszystkim smaruje poszczególne elementy oraz ochrania je przed wystąpieniem korozji, odprowadza ciepło, zmniejsza hałas, tłumi drgania i wibracje, a także utrzymuje wszystko w czystości. Olej powinien również spełniać odpowiednie parametry, które będą dostosowane do danego rodzaju auta – inny rodzaj oleju dla skrzyni biegów zastosujemy w przypadku auta sportowego inny dla auta miejskiego. 

Stary i zużyty olej nie będzie w wystarczający sposób mógł wykonać swojego zadania. W przypadku skrzyń biegów zastosowanie mają oleje przekładniowe, które są podzielone zgodnie z klasyfikacją jakościową i lepkościową. Wg klasyfikacji API oleje przekładniowe oznaczone są literami GL i cyfrą od jeden do sześć. Im wyższa cyfra tym olej może pracować w trudniejszych warunkach. Klasyfikacja lepkościowa będzie informowała nas o tym w jakich temperaturach olej może pracować. Obecnie stosuje się oleje wielosezonowe, dlatego też w naszej strefie klimatycznej zaleca się 75W/90 lub 80W/90.

W przypadku wymiany oleju w skrzyniach manualnych proces ten nie jest zbyt skomplikowany i nie wymaga użycia dodatkowych narzędzi. Należy zdawać sobie również sprawę z tego, że skrzynie biegów automatycznych są bardziej delikatne i czułe, przez co mogą być znaczniej awaryjne. Wymiana oleju w tego rodzaju skrzyni wymaga od mechaników zdecydowanie większych umiejętności, dlatego też najlepiej jest zlecić wykonanie tego zadania specjalistycznemu serwisowi, który zajmuje się skrzyniami automatycznymi.

patrycja
Patrycja 48 posty
Z firmą związana od kilku lat. Zajmuje się głównie klientami biznesowymi, ale czasem napisze jakiś konkretny artykuł.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

białe Logo serwisu prawo-jazdy-360.pl
Kontakt
ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.
Wyślij wiadomość