Ładowanie...

Ważne zmiany w prawie drogowym 2020 – jakie ułatwienia przygotowano dla kierowców?

Przez - 10 sierpnia 2020
4,3/5
6 793
Ważne zmiany w prawie drogowym 2020 – jakie ułatwienia przygotowano dla kierowców?

24 lipca 2020 roku Sejm przyjął projekt zmian w ustawie „Prawo o ruchu drogowym” oraz innych ustawach dotyczących kierujących i właścicieli pojazdów. Projekt powstał z inicjatywy Ministra Infrastruktury we współpracy z Ministrem Cyfryzacji. W kolejnym etapie prac zostanie on skierowany pod obrady Senatu, jednak już teraz warto zapoznać się z propozycjami, które w niedługiej przyszłości mogą znacząco ułatwić życie kierowcom.

Zwolnienie z obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy

Najważniejszą planowaną zmianą jest zwolnienie kierujących pojazdami z obowiązku posiadania przy sobie polskiego prawa jazdy podczas kontroli drogowej. Dane i uprawnienia będą weryfikowane online przez funkcjonariuszy w centralnej ewidencji kierowców (na mocy nowych uprawnień, które zostały przyznane służbom uprawnionym do kontroli ruchu drogowego 1 lipca 2020 roku). Dzięki temu kontrole drogowe mają przebiegać szybciej i sprawniej. Wcześniej zniesiony został również obowiązek posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC. Minister Cyfryzacji ma z trzymiesięcznym wyprzedzeniem ogłosić informację o zniesieniu obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy. 

Rejestracja pojazdu przez starostę w miejscu czasowego zamieszkania

Nowe przepisy umożliwiają również rejestrację pojazdu lub czasową rejestrację na wniosek właściciela przez starostę właściwego ze względu na miejsce czasowego zamieszkania. Będzie można również czasowo zarejestrować pojazd w przypadku konieczności przejazdu z miejsca zakupu lub odbioru, również przejazd starostę właściwego dla miejsca zakupu lub odbioru pojazdu.

Rejestracja nowego pojazdu przez dealera

Zupełnie nowym rozwiązaniem będzie możliwość rejestracji nowego samochodu przez salon sprzedaży autoryzowany przez producenta. Ułatwi to uregulowanie formalności związanych z procesem rejestracji, pozwoli zaoszczędzić czas oraz umożliwi odbiór już zarejestrowanego pojazdu z salonu (w przypadku złożenia wniosku o rejestrację drogą elektroniczną).

Rezygnacja z karty pojazdu i nalepek kontrolnych

W ramach uproszczenia procedury rejestracji pojazdów zostanie zniesiony obowiązek wydawania karty pojazdu oraz nalepek kontrolnych. Dzięki temu właściciele pojazdów zaoszczędzą ponad 90zł (75zł – karta pojazdu, 18,50zł – nalepka kontrola oraz 1zł opłaty ewidencyjnej). Karta pojazdu nie będzie już konieczna, ponieważ zarówno organy rejestrujące pojazd jak i organy kontroli ruchu drogowego mają dostęp do centralnej ewidencji pojazdów. Te przepisy wejdą w życie po upływie 24 miesięcy od daty publikacji.

Czasowe wycofanie z ruchu samochodu osobowego

Nowe przepisy rozszerzą katalog pojazdów wycofanych czasowo z eksploatacji o samochody osobowe – będzie to dotyczyło sytuacji uszkodzonych pojazdów, a nie chwilowo nieużywanych. Wówczas w przypadku konieczności naprawy samochodu uszkodzonego np. w skutek wypadku, będzie można wycofać go z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy, ale nie częściej niż po upływie 3 lat od poprzedniego wycofania. Ponowne przywrócenie do ruchu będzie wymagało przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego. Zmiana ta ma na celu ograniczenie kosztów związanych z ubezpieczeniem pojazdu. Obecnie z ruchu można wycofać samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe, pojazdy specjalne oraz autobusy.

angelina
Angelina Gąkowska 44 posty
Tworzeniem treści zajmuje się od kilku lat, dbając o każdy detal i jasny przekaz. Obecnie wyszukuje dla Was najciekawsze newsy i prowadzi profile w Social Media.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Logo białe prawo-jazdy-360.pl

Kontakt

ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania