Ładowanie...

Wady wzroku, a prawo jazdy - kody

Przez - 06 maja 2022
4,4/5
3 317
Wady wzroku, a prawo jazdy - kody

Badanie lekarskie, w tym badanie wzroku to jeden z nieuniknionych etapów na drodze do zdobycia prawa jazdy. Kryteria dotyczące zdrowotnych wymagań od kierowców oraz kandydatów na kierowców określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 maja 2018 r. w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców (Dz. U. 2018. poz. 970). 

Parametry sprawdzane podczas badania wzroku na prawo jazdy do to m.in.: ostrość wzroku, korekcja czy pole widzenia.

Osoby u których lekarz podczas badania stwierdził wadę wzroku, muszą mieć świadomość, że prawo jazdy w ich przypadku zostanie wydane terminowo na okres nie dłuższy niż 15 lat. Może to być 10 lat w przypadku stwierdzenia nadwzroczności czy krótkowzroczności lub 5 lat i krócej, gdy stwierdzone wady wzroku są poważniejsze.

Osoby z wadą wzroku, w dokumencie na prawo jazdy także mają odpowiednie oznaczenia o ograniczeniach i wymaganiach dotyczących sposobu korekcji wzroku podczas prowadzenia pojazdu. Dokładniej znajdują się one w polu 12 i mogą to być następujące symbole:

  • 01.01 – okulary,
  • 01.02 – soczewki kontaktowe,
  • 01.03 – szkła ochronne,
  • 01.04 – szkło matowe,
  • 01.05 – przepaska na oko,
  • 01.06 – okulary lub szkła kontaktowe.

Kierowcy, którzy nie są świadomi jakie oznaczenie mają wpisane w swoim dokumencie prawa jazdy, narażeni są na otrzymanie mandatu podczas kontroli drogowej, który może sięgać nawet 1 500 zł. W sytuacji przykładowej, gdy kierowca prowadzi samochód w soczewkach, a w prawie jazdy ma oznaczenie na okulary – może otrzymać mandat. Dlaczego? Kod 1.01 dotyczy tylko okularów, nie uwzględnia wymienności na soczewki.

Wszystko ma źródło w przepisach Ustawy z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń Art. 94. Prowadzenie pojazdu bez uprawnień lub prowadzenie pojazdu niedopuszczonego do ruchu

1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych.

1a. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd inny niż mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze nagany albo karze grzywny do 1500 złotych.

dagmara
Dagmara Śmidowicz 19 posty
...
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Logo białe prawo-jazdy-360.pl

Kontakt

ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania