Ładowanie...

W Polsce rusza ogromna inwestycja – 1250 nowych stacji szybkiego ładowania

Przez - 06 czerwca 2022
4,3/5
1 636
W Polsce rusza ogromna inwestycja – 1250 nowych stacji szybkiego ładowania

W Polsce realizowana jest gigantyczna inwestycja w stacje szybkiego ładowania samochodów elektrycznych. Do końca 2024 roku w Polsce ma powstać 650 nowych obiektów. Jest to równoznaczne z 10-krotnym zwiększeniem infrastruktury szybkiego ładowania. Wraz z zakończeniem 2025 roku, ma powstać kolejne 600 obiektów. Reasumując - do końca 2025 roku ma powstać w naszym kraju w sumie 1250 nowych ładowarek z logo Power Dot. 

Za inwestycją stoi ogólnoeuropejska firma o portugalskich korzeniach – Power Dot. Korzystają oni m.in. z finansowania największego francuskiego funduszu infrastrukturalnego.

Strategia ich działania opiera się na modelu Destination Charging. Firma zakłada, że ładowanie auta nie powinno być celem samo w sobie – powinno odbywać się przy okazji załatwiania innych spraw np. wizyt w urzędzie, supermarkecie tak, żeby maksymalnie wykorzystać czas postoju samochodu na parkingu.

Docelowym celem firmy jest stworzenie gęstej sieci ładowarek, oddalonych od siebie o 5-10 km.

Dotychczas zdecydowana większość istniejących stacji szybkiego ładowania w Polsce znajduje się przy drogach szybkiego ruchu – nie są to najważniejsze miejsca z punktu widzenia firmy Power Dot.

Pierwsza pula nowo powstających stacji szybkiego ładowania ma mieć moc powyżej 100 kW. Założeniem jest naładowanie akumulatora w 15-30 min do poziomu 80%.  Kolejno powstające obiekty będą mieć moc z przedziału 60-350 kW. Od przeznaczenia obiektu, przy którym będą stawiane ładowarki, będzie zależał dobór mocy.

Dla przykładu: jeśli będzie to kino, gdzie zwykle przebywa około 2 godziny, można pozwolić sobie na moc 60 kW. Z kolei biorąc pod uwagę obiekt taki jak supermarket, gdzie spędza się zazwyczaj około 40 minut, moc potrzebna do ładowania to minimum 100 kW lub większa.

Pierwsza stacja z nowego projektu została już oddana w Lublinie.

Kolejne – w Szczecinie, Wieliczce i Radomiu czekają na odbiór przez Urząd Dozoru Technicznego. Następne będą przekazywane do odbioru sukcesywnie w ciągu kolejnych tygodni.

W Power Dot stawka zależy wyłącznie od mocy. Koszt ładowania przy użyciu łącza DC o mocy 100 kW wynosi 1,63 zł za kWh, a przy użyciu łącza AC – 1,08 zł za kWh. Firma na ten moment nie posiada abonamentów i jest siecią otwartą dla każdego, bez obowiązku rejestracji.

Firma zakłada, że ich inwestycja zniweluje największą przeszkodę w zakupie aut elektrycznych, jaką jest utrudniony dostęp do infrastruktury.

dagmara
Dagmara Śmidowicz 19 posty
...
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Logo białe prawo-jazdy-360.pl

Kontakt

ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania