Ładowanie...

UWAGA! Od 1 października 2018 r. pojedziemy bez dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC

Przez - 28 września 2018
4,4/5
7 555
UWAGA! Od 1 października 2018 r. pojedziemy bez dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC

Już od poniedziałku tj. 1 października 2018 roku kierowcy nie będą musieli mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz umowy zawarcia polisy OC. Od tego dnia kierowcy przestaną być karani za nie posiadanie wyżej wymienionych dokumentów. Nadal natomiast trzeba będzie mieć przy sobie dokument prawa jazdy – za jego brak grozi mandat karny w wysokości 50 zł.

Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło odpowiednie rozwiązania technologiczne oraz prawne za pośrednictwem których wszystkie uprawnione organy będą miały dostęp do danych drogą elektroniczną. Informacje dotyczące pojazdu oraz zawartej polisy OC będą gromadzone w Centralnej Ewidencji Kierowców i Pojazdów – CEPiK. Dostęp do tych danych będzie posiadała Policja, Straż Miejska, Straż Graniczna jak i również Inspekcja Transportu Drogowego.

Należy pamiętać także o tym, że dowód rejestracyjny pozostaje nadal obowiązującym dokumentem w przypadku badania technicznego przeprowadzanego na Stacji Kontroli Pojazdów, podczas sprzedaży samochodu czy też w trakcie wyjazdu zagranicznego. Nie zapominajmy również o tym,  że jeżeli nasz pojazd został zarejestrowany poza granicami Polski, to w takiej sytuacji obowiązkowo musimy mieć przy sobie dowód rejestracyjny oraz odpowiednie ubezpieczenie.

Wejście w życie nowych przepisów zmieni również sposób zatrzymywania i zwrotu tych dokumentów. Dotychczas dokument był zatrzymywany fizycznie. Od dnia 1 października 2018 roku w przypadku, gdy funkcjonariusz stwierdzi, że pojazd nie spełnia wymagań w zakresie ochrony środowiska, a także stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, to w takiej sytuacji zarejestruje zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym.

W ten sposób informacja o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego zostanie przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierowca otrzyma pokwitowanie. Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji, zwrot dokumentu będzie mógł odnotować zarówno organ, który go wydał, ale też dowolna jednostka w ramach podmiotu, który go zatrzymał.

patrycja
Patrycja 48 posty
Z firmą związana od kilku lat. Zajmuje się głównie klientami biznesowymi, ale czasem napisze jakiś konkretny artykuł.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

białe Logo serwisu prawo-jazdy-360.pl
Kontakt
ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.
Wyślij wiadomość