Ładowanie...

Spędź wymarzone wakacje w kamperze!

Przez - 06 maja 2021
4,0/5
1 424
Spędź wymarzone wakacje w kamperze!

Pandemia Covid-19 zmieniła wiele zmieniła w sposobie naszego podróżowania. Na popularności zyskały przede wszystkim kampery, jako alternatywa dla wypoczynku w często zamkniętych lub w inny sposób ograniczonych obostrzeniami hotelach. Przed nami długi okres wyczekiwanych wakacji, dlatego sprawdzamy, z jakimi kosztami trzeba się liczyć i o czym należy pamiętać, jeśli chcemy spędzić wymarzone wakacje w kamperze.

 

Turystyczna moda na podróże kamperem

Moda na kampery zaczęła się jeszcze przed pandemią – turyści docenili niezależność, swobodę i komfort podróży, który oferuje ten środek transportu. Dodatkowo, do tej palety zalet doszła kolejna, czyli bezpieczeństwo wynikające ze spędzenia wypoczynku z dala od ludzkich skupisk i ryzyka zakażenia. Z tego też powodu ceny zakupu używanych kamperów w ciągu ostatniego roku wzrosły co najmniej o kilkadziesiąt procent.

Najczęściej kampery projektowane są dla podróży od dwóch do sześciu osób. Rzadko oferowane są kampery siedmioosobowe. Przy wyborze kampera warto upewnić się, ile znajduje się w nim miejsc siedzących, wyposażonych w pasy bezpieczeństwa oraz jest miejsc do spania – ponieważ zdarza się, że pomimo faktu, iż więcej osób może podróżować w pojeździe, nie dla każdego znajdzie się miejsce do spania.

Ile kosztuje wynajęcie kampera?

Zacznijmy od tego, że wiele firm unika wypożyczenia kampera na krótki termin – zwykle minimalny czas wynajmu to 5 lub nawet 10 dni, a im dłuższy okres wynajmu, tym cena za dobę będzie niższa. Dodatkowo, w przypadku ceny istotne znaczenie ma termin – zatem na czas popularnych świat/ferii/długich weekendów stawki będą wyższe. Stawkę za dobę to jednak nie koniec wydatków – należy również wpłacić kaucję, która może wynieść kilka tysięcy złotych. Dodatkowo, trzeba uiścić opłatę serwisową, która w zależności od wypożyczalni wynosi od 200 do nawet 1000zł. Oczywiście do ostatecznego rachunku doliczamy również koszty zużycia paliwa.

Tym samym, średnio licząc, wyjazd kamperem nad polskie morze dla 4-osobowej rodziny może wynieść 5-6 tys. zł - w tym koszty wynajmu kampera, podroży, zakwaterowania, nie licząc kosztów kaucji zwrotnej. W przypadku podróży zagranicznych, koszt wzrasta dwu- a nawet trzykrotnie. 

Jakie prawo jazdy na kampera?

Większość kamperów oferowanych przez wypożyczalnie to pojazdy o DMC (dopuszczalnej masie całkowitej) do 3,5 tony. Posiadając kategorię B, jesteśmy uprawnieni do kierowania pojazdem nieprzekraczającym 3500kg DMC. Musimy jednak pamiętać, że jest to łączny limit wagi, którego nie może przekroczyć masa samochodu, wraz z uwzględnieniem wszystkich osób, bagaży, wyposażenia, paliwa i wody. Aby prowadzić pojazd o DMC powyżej 3500kg, musimy posiadać prawo jazdy kategorii C1 (do pojazdów o DMC do 7,5 tony) lub C (dla pojazdów o DMC powyżej 7,5 tony).  

Czasem jednak zdarza się, że samo prawo jazdy nie wystarczy i aby prowadzić kampera należy mieć również wymagany staż za kierownicą oraz odpowiedni wiek. Wynajmujący zwykle oczekują ukończonych 23 lub 25 lat oraz od 3 do 5 lat praktyki za kierownicą. Te wymogi dyktują nie tylko ubezpieczalnie, ale też zwyczajna troska - kamper prowadzi się zupełnie inaczej niż zwykły samochód osobowy. Znaczenie ma tutaj większy rozmiar pojazdu i oczywiście waga - co może powodować problemy przy cofaniu, poruszaniu się po wąskich uliczkach małych miast, wjeździe i zjeździe z góry. Trzeba też pamiętać o zachowaniu większej odległości od innych samochodów oraz wziąc pod uwagę znacznie dłuższą drogę hamowania takiego pojazdu. 

 

angelina
Angelina Gąkowska 44 posty
Tworzeniem treści zajmuje się od kilku lat, dbając o każdy detal i jasny przekaz. Obecnie wyszukuje dla Was najciekawsze newsy i prowadzi profile w Social Media.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Logo białe prawo-jazdy-360.pl

Kontakt

ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania