Ładowanie...

Smartfony podczas jazdy niebezpieczne także w rękach pasażerów

Przez - 14 maja 2019
4,4/5
511
Smartfony podczas jazdy niebezpieczne także w rękach pasażerów

Bardzo dużo słyszy się o tym, jak niebezpieczne konsekwencje może wywołać korzystanie przez kierowcę z telefonu podczas jazdy. Uwaga takiej osoby nie skupia się wtedy na drodze, na której przecież w ciągu ułamków sekund wszystko się zmienia i może to doprowadzić do naprawdę tragicznych skutków. Pomija się jednak temat korzystania ze smartfonów przez innych uczestników podróży, a może być to równie niebezpieczne w skutkach.

Problem może być naprawdę poważny szczególnie jeżeli mowa tu o najmłodszych pasażerach. Rodzice bardzo często, aby zająć czymś uwagę dzieci podczas dłuższej trasy, wręczają im tablet lub smartfon z uruchomioną grą czy bajką i dzieci zaabsorbowane urządzeniem nie rozpraszają uwagi kierowcy. Z jednej strony – same plusy, niestety w niektórych sytuacjach na drodze, wymagających nagłego hamowania, takie urządzenie wyślizgujące się z rąk dziecka może być śmiertelnie niebezpieczne dla innych pasażerów.

W przypadku nagłego hamowania smartfon mieszczący się w dłoni może osiągnąć taką siłę uderzeniową, jakby jego masa równa była wadze dwóch cegieł. W przypadku cięższych niż telefony tabletów sytuacja ma się jeszcze gorzej. Niestety, odnotowano już śmiertelne przypadki uderzenia pasażera przez tablet w sytuacji ostrego hamowania.

Nie tylko jednak niezabezpieczone sprzęty elektroniczne mogą być zagrożeniem podczas jazdy. Zwykła litrowa butelka wody turlająca się po tylnej półce w sytuacji nagłego hamowania może uderzyć w szybę, deskę rozdzielczą lub pasażera z siłą 60 kg. Takie uderzenie może doprowadzić do naprawdę poważnych uszkodzeń pojazdu i ludzi.

Ważne jest aby przed wyruszeniem w podróż sprawdzić, czy w pojeździe nie ma żadnych luźno leżących przedmiotów, mogących w chwili hamowania zadziałać jak pocisk. Pojazdy wyposażone są w różnego rodzaju schowki i kieszenie służące przechowywaniu takich właśnie rzeczy. Do mocowania smartfonów i tabletów można zakupić specjalne uchwyty lub pokrowce, montowane na zagłówkach przednich siedzeń. Jest to rozwiązanie zarówno wygodne dla naszych pociech jak i niezwykle praktyczne oraz bezpieczne.

marika
Marika 149 posty
Młoda pisarka, która tworzy merytoryczne teksty. Dzięki niej zawsze dostaniecie najnowsze wiadomości, które na pewno wam się przydadzą a do tego odpisze jeszcze na nadesłane od Was wiadomości e-mail.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Białe Logo serwisu prawo-jazdy-360.pl
Kontakt
ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Telefon: 790-747-360
Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail: kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation sp z o.o. sp. k. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań. Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.
Wyślij wiadomość