Ładowanie...

Samochód w czasie lockdownu

Przez - 22 listopada 2021
4,3/5
1 482
Samochód w czasie lockdownu

Wraz z nadchodzącą zimą zwiększa się ilość zakażeń wirusem Covid-19. Może to oznaczać, że czeka nas kolejny lockdown. Dla wielu może się to wiązać z  dłuższą przerwą od korzystania z samochodu. Mogłoby się wydawać, że nie ma problemu by zostawić samochód na miesiąc lub dwa, a później strzepnąć kurz i pojechać na przejażdzkę. Nie jest to jednak takie proste, Twój pojazd wymaga opieki niezależnie od bieżącego poziomu eksploatacji. Na co należy więc zwrócić uwagę?

Regularnie włączaj silnik

Pomimo, że współczesne silniki są bardziej niezawodne niż kiedyś, to mechanizm ich działania nie sprzyja długim przerwom w użyciu. Szczególnie w tych chłodniejszych miesiącach warto co kilka dni włączyć go i pozwolić mu się rozgrzać. Standardowo można przyjąć, że 15 minut wystarczy aby osiągnął właściwą temperaturę. Pamiętajmy jednak by nie robić tego w zamkniętym pomieszczeniu ze względu na możliwą kumulację toksycznych spalin.

Zadbaj o akumulator

Akumulator samochodowy traci energię nawet, gdy nie jest używany. Proces ten jest potęgowany przez niskie temperatury. Tak jak wyżej, warto co pewien czas odpalać silnik i pozwolić prądnicy doładować baterię. Jednakże można także zaopatrzyć się w prostownik, czyli urządzenie podtrzymujące napięcie akumulatora. Dzięki temu przy doraźnej potrzebie użycia samochodu nie zaskoczy nas problem z uruchomieniem go.

Pojedź na krótką wycieczkę

Jednym z zagrożeń nieużytkowania pojazdu przez dłuższy czas (szczególnie w niższych temperaturach) jest ryzyko zablokowania się hamulca ręcznego względem mechanizmu hamulca przy kole. Dodatkowo, jeśli mamy możliwość bezpiecznego postoju na biegu (zamiast na hamulcu ręcznym) to taki zabieg może zapobiec niechcianej blokadzie.

Kontroluj poziom płynów eksploatacyjnych

Sprawdzaj poziom płynu chłodniczego oraz oleju silnikowego. Dodatkowo zaleca się, aby w czasie postoju mieć pełny bak. Po pierwsze zapobiegnie to procesowi kondensacji, a po drugie gdy faktycznie pojawi się potrzeba podróży Twój samochód będzie gotowy.

Dbaj o ciśnienie w oponach

Przy dłuższym postoju, pod wpływem masy własnej samochodu ciśnienie w oponach ulega redukcji. Jeśli wiesz, że nie będziesz użytkować pojazdu przez najbliższe tygodnie -  dopompuj opony odrobinę ponad zalecaną, codzienną normę. Jeśli nawet w ciągu nieużytkowania ciśnienie spadnie, nadal będziesz mógł wyruszyć w trasę.

wojtek
Wojtek Hoffmann 2 posty
...
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Logo białe prawo-jazdy-360.pl

Kontakt

ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania