Ładowanie...

Samochód bez prawa jazdy – czy są modele, które można prowadzić bez uprawnień?

Przez - 06 kwietnia 2021
4,3/5
4 750
Samochód bez prawa jazdy – czy są modele, które można prowadzić bez uprawnień?

Dostajemy od Was wiele zapytań dotyczących możliwości prowadzenia auta bez prawa jazdy. Zwykle pytają o to młode osoby, które chciałaby poruszać się własnym samochodem, jednak jeszcze nie zdały egzaminu na prawo jazdy kategorii B. Dlatego w poniższym artykule rozwiewamy wątpliwości odnośnie tego tematu.

Czym są mikrosamochody i dla kogo są przeznaczone?

Mikrosamochody, dzięki swojej konstrukcji przypominają zwykle samochodowy osobowe, jednak różnią się od nich niższą pojemnością oraz masą własną. Są projektowane tak, aby miały stabilnie rozłożony ciężar, posiadają kompletne wyposażenie, najczęściej 2 miejsca oraz są wyposażone w automatyczną, bezstopniową skrzynię biegów. 

W ich kontekście często można znaleźć informacje w sieci, że nie są wymagane żadne uprawnienia aby móc je legalnie na polskich drogach. Niestety, nie jest to prawda, ponieważ chcąc prowadzić mikrosamochód (czterokołowiec), zwykle o pojemności poniżej 50cm3 lub elektrycznej mocy silnika poniżej 4kW, osiągający prędkość maksymalnie 45km/h, wymagane jest prawo jazdy kategorii AM, B1 lub wyższej!

Prawo jazdy kategorii AM

Prawo jazdy kategorii AM, na mocy nowelizacji przepisów z 2013 roku zastąpiło kartę motorowerową. Kryteria do ubiegania się o tę kategorię nie są wygórowane – wystarczy mieć ukończone 14 lat oraz zaliczyć szkolenie i zdać egzamin państwowy.

Co ważne, osoby niepełnoletnie muszą wcześniej przedstawić zgodę rodzica lub opiekuna prawnego. Po pozytywnym wyniku egzaminu, osoby z kategorią prawa jazdy AM mogą poza motorowerami prowadzić również lekkie czterokołowce (najczęściej quady), których całkowita masa nie przekracza 350kg, a maksymalna prędkość jest ograniczona do 45km/h.

Mikrosamochód a karta motorowerowa

Osoby, które urodziły się przez 19 stycznia 1995 i posiadają kartę motorowerową nie mogą prowadzić mikrosamochodów, ponieważ do prowadzenia tych pojazdów one również potrzebują uprawnień min. prawa jazdy kategorii AM lub B1. Karta motorowerowa ta upoważnia jedynie do kierowania motorowerem, bez dodatkowych kursów i uprawnień.

Prawo jazdy kategorii B1

Kategoria B1 jest przeznaczona dla osób, które ukończyły 16 lat. Aby uzyskać takie prawo jazdy również należy odbyć odpowiedni kurs i zdać egzaminy państwowe. Taki dokument uprawnia do kierowania czterokołowcem, którego masa całkowita nie przekracza 550kg.

Jak rozpoznać czterokołowiec lekki?

Jeśli posiadamy prawo jazdy kat. AM i szukamy pojazdu, który dzięki niej możemy prowadzić, musimy zwrócić uwagę na homologację. Czterokołowce lekkie będą oznaczone uninną homologacją L6e; charakteryzują się małym spalaniem, są proste w prowadzeniu i można nimi bezpiecznie pokonać krótkie dystanse. Ich masa może wynosić do 350kg, a prędkość maksymalna - do 45km/h. Natomiast jeśli posiadamy kategorię B1, wówczas możemy użytkować pojazdy oznaczone L7e - znacznie szybsze i cięższe. Ich masa może wynosić do 550kg, a moc silnika nie może przekroczyć 15kW. Takie auta potrafią rozwinąć prędkość do 100km/h.

Jakie pojazdy można prowadzić bez prawa jazdy?

Zgodnie z polskim prawem, bez prawa jazdy można kierować jedynie rowerem, wózkiem rowerowym lub pojazdem zaprzęgowym. Może to również być rower napędzany silnikiem elektrycznym, o parametrach 48V, mocy 250W i maksymalnej prędkości do 25km/h.

Reasumując – możliwość prowadzenia auta bez konieczności posiadania prawa jazdy to mit. Powszechne przekonanie o tym, że istnieją auta, które można prowadzić bez prawa jazdy zazwyczaj spowodowane jest mylną interpretacją przepisów. W zależności od rodzaju pojazdu, musimy posiadać uprawnienia potwierdzone egzaminem państwowym – na kategorię AM, B1 lub B.

angelina
Angelina Gąkowska 44 posty
Tworzeniem treści zajmuje się od kilku lat, dbając o każdy detal i jasny przekaz. Obecnie wyszukuje dla Was najciekawsze newsy i prowadzi profile w Social Media.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

białe Logo serwisu prawo-jazdy-360.pl
Kontakt
ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.
Wyślij wiadomość