Ładowanie...

Przymusowy postój zamiast mandatu za prędkość

Przez - 21 listopada 2019
4,3/5
2 171
Przymusowy postój zamiast mandatu za prędkość

W Estonii, podobnie jak w naszym kraju, odnotowuje się zatrważającą liczbę wypadków drogowych spowodowanych nadmierną prędkością. Kontrole drogowe, fotoradary, odcinkowe pomiary prędkości, które mają za zadanie wyłapywać piratów drogowych i uświadamiać im przy pomocy kar pieniężnych niewłaściwe zachowania na drodze, zdają się nie spełniać w stu procentach swojego zadania.

Z tego powodu właśnie w Estonii testuje się innowacyjny pomysł na dyscyplinowanie kierowców, którzy łamią przepisy drogowe i przekraczają prędkość. Odniesiono się do najczęstszych tłumaczeń kierowców w sytuacji zatrzymania przez policję, a mianowicie „spieszyłem się, dlatego przekroczyłem prędkość” i w odpowiedzi na to zastosowano rozwiązanie, jakim jest zabranie kierowcy tego cennego czasu zamiast nałożenia na niego mandatu.

Kierowcy, którzy po raz pierwszy zostali zatrzymani za przekroczenie prędkości mogą wybrać między karą postoju na parkingu a karą pieniężną. Długość postoju uzależniona jest od prędkości, którą osiągnął kierowca i wynosi 45 min przerwy przy przekroczeniu prędkości do 20 km/h i godzina przerwy przy przekroczeniu prędkości od 21 do 40 km/h.

Przerwa zamiast mandatu ma służyć bardziej dotkliwemu uświadomieniu kierowców, że czas to rzeczywiście pieniądz i gdyby poruszali się autem zgodnie z przepisami, nie musieliby tracić ani jednego ani drugiego. Jeżeli rzeczywiście jest tak, że większość z nim przekracza prędkość ze względu na pośpiech, takie rozwiązanie mogłoby spełnić swoją rolę. Na postoju kierowca ma szansę ochłonąć i odbyć dłuższą rozmowę z policjantem, która będzie miała za zadanie uświadomić mu popełniane błędy. Niestety większość kierowców karę grzywny traktuje jak jedną z obowiązkowych opłat, czyli płaci rachunek i zapomina.

Akcja na razie ma charakter pilotażowy i dotyczy jedynie odcinka między Tallinnem a Rapla w Estonii. Możliwość wyboru między mandatem a postojem mają natomiast jedynie kierowcy, którzy złamali przepisy po raz pierwszy. Być może rozwiązanie przyniesie zauważalne rezultaty i zacznie być stosowane na większą skalę, a może w przyszłości trafi także do Polski.

marika
Marika Zgraja 149 posty
Młoda pisarka, która tworzy merytoryczne teksty. Dzięki niej zawsze dostaniecie najnowsze wiadomości, które na pewno wam się przydadzą a do tego odpisze jeszcze na nadesłane od Was wiadomości e-mail.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Logo białe prawo-jazdy-360.pl

Kontakt

ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania