Ładowanie...

Prawo jazdy w telefonie

Przez - 30 stycznia 2020
4,5/5
2 540
Prawo jazdy w telefonie

Elektroniczne prawo jazdy już jest, jego uruchomienie zależy tylko od zmiany w ustawie. Należy znieść zapis nakładający na kierowcach obowiązek posiadania przy sobie fizycznej wersji uprawnień.

 

Kiedy aplikacja zostanie wprowadzona?

Zgodnie z tym, co zapowiada minister cyfryzacji Marek Zagórski, prawo jazdy w formie elektronicznej będzie dostępne już w pierwszym półroczu 2020 roku. Tak naprawdę aplikacja e-prawo jazdy jest już gotowa, jednak do jej pełnego wdrożenia i prawidłowego działania konieczne są zmiany w prawie.

Obecne przepisy wymagają posiadania przy sobie papierowej wersji prawa jazdy podczas prowadzenia pojazdu. Za brak dokumentu grozi kierowcy mandat w wysokości 50 zł. Jeszcze do niedawna było tak z każdym dokumentem, jednak od pewnego czasu możemy już jeździć bez dowodu rejestracyjnego pojazdu i potwierdzenia wykupionej polisy OC.

 

Co umożliwi elektroniczne prawo jazdy?

E-prawo jazdy będzie działało na podobnej zasadzie co elektroniczny dowód rejestracyjny. Oznacza to, że kierowca będzie mógł mieć do niego wgląd ze swojego urządzenia mobilnego, natomiast służby zatrzymujące kierowcę do kontroli będą mogły sprawdzić jego uprawnienia w systemie teleinformatycznym.

Aplikacja mPojazd, z której już od dłuższego czasu możemy korzystać, umożliwia sprawdzenie wszystkich danych pojazdu zarejestrowanego w Polsce takich jak marka i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, a także informacji dotyczących ubezpieczenia OC i badań technicznych. Wysyła ona również powiadomienia, gdy zbliża się termin kolejnego przeglądu lub gdy konieczne jest przedłużenie polisy ubezpieczeniowej.

 

Ułatwienie dla kierowców Kierowca

Elektroniczne prawo jazdy umożliwi szybkie sprawdzenie zgromadzonych przez kierowcę na swoim koncie ilości punktów karnych. W tej chwili można to zrobić poprzez profil zaufany lub w komisariacie policji. 

Po zmianie przepisów nie będzie już konieczne wożenie ze sobą fizycznego dokumentu, gdyż prawo jazdy dostępne będzie zawsze pod ręką w naszym smartfonie. Do tego czasu jednak nadal obowiązuje wszystkich kierowców posiadanie przy sobie dokumentu potwierdzającego uprawnienia do kierowania pojazdami.

michal
Michał Różycki 21 posty
Dinozaur firmowy – najstarszy osobnik, ale za to doświadczony. Odpowie zawsze na pytania kursantów oraz odpowiada za jakość tekstów na stronie.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

białe Logo serwisu prawo-jazdy-360.pl
Kontakt
ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.
Wyślij wiadomość