Ładowanie...

Prawo jazdy na skuter – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Przez - 27 kwietnia 2020
4,4/5
105 394
Prawo jazdy na skuter – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Od czasu, gdy kategoria prawa jazdy AM zastąpiła kartę motorowerową, wiele osób ma wątpliwości jakie wymagania trzeba spełniać, aby legalnie prowadzić jednoślady. W tym artykule przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące pojazdu, który cieszy się niesłabnącą popularnością zwłaszcza wśród młodzieży oraz osób szukających alternatywnych sposobów  poruszania się po zatłoczonym mieście – czyli skutera.

Czy można jeździć skuterem bez prawa jazdy?

Odpowiedź na to pytanie przede wszystkim jest uzależniona od wieku kierującego:

- TAK, jeśli urodziliśmy się przed 19 stycznia 1995 roku lub posiadamy kartę motorowerową

- NIE, gdy urodziliśmy się po 19 stycznia 1995 i nie posiadamy karty motorowerowej – wówczas musimy zdobyć prawo jazdy kategorii min. AM

W styczniu 2013 roku weszła w życie ustawa o kierujących pojazdami, która zastąpiła kartę motorowerową prawem jazdy kategorii AM. Ten dokument upoważnia do kierowania skuterem (lub motorowerem) o pojemnościowej skokowej mocy silnika nieprzekraczającej 50cm3 i konstrukcyjnie ograniczonej prędkości jazdy do 45km/h. Wcześniej do prowadzenia motoroweru wystarczył dowód osobisty lub karta motorowerowa, a że prawo nie działa wstecz - wszyscy, którzy zdążyli nabyć uprawnienia do prowadzenia motoroweru na dowód osobisty lub kartę motorowerową, zachowują je dożywotnio. 

Jakie są wymagania na kategorię prawa jazdy AM?

Kryteria do ubiegania się o prawo jazdy kategorii AM nie są wygórowane – wystarczy mieć ukończone 14 lat oraz zaliczyć szkolenie i zdać egzamin państwowy.

Co ważne, osoby niepełnoletnie muszą wcześniej przedstawić zgodę rodzica lub opiekuna prawnego. Po pozytywnym wyniku egzaminu, osoby z kategorią prawa jazdy AM mogą poza motorowerami prowadzić również lekkie czterokołowce (najczęściej quady), których całkowita masa nie przekracza 350kg, a maksymalna prędkość jest ograniczona do 45km/h.

Ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy kategorii AM?

Aby wyrobić prawo jazdy kategorii AM trzeba przygotować się na wydatek około 1300zł. W tej kwocie mieszczą się opłaty za:

- badania lekarskie – ok. 100zł

- kurs na prawo jazdy kategorii AM (10 godzin zajęć teoretycznych i min. 5 godzin praktycznych) – od 700 nawet 1000zł

- egzaminy (teoretyczny i praktyczny) – 170zł

- wydanie blankietu – 100,50zł

Czy na skuter elektryczny jest potrzebne jest prawo jazdy?

Skutery z silnikiem elektrycznym podlegają tym samym uprawnieniom jak skutery z silnikiem spalinowym, zatem dla osób urodzonych po 12 stycznia 1995 roku, nie posiadających karty motorowerowej obowiązuje prawo jazdy kategorii AM.

Czy można przekroczyć dopuszczalną prędkość 45km/h?

Zdarza się, że właściciele skuterów modyfikują swoje pojazdy tak, aby mogły się rozpędzić do nawet 100km/h – a za taką praktykę grożą dość poważne konsekwencje. Jeśli służby mundurowe podczas kontroli prędkości dostrzegą jakąkolwiek nieprawidłowość, mają prawo skierować pojazd na specjalne badania. Gdy w ich wyniku zostaną wykryte niezgodności stanu faktycznego z uprawnieniami posiadanymi przez kierowcę, mandat wyniesie 500 zł, oraz dodatkowo policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny. Właściciel będzie zobowiązany do przywrócenia fabrycznej blokady ograniczającej prędkość do 45km/h.

W razie wysokiej szkodliwości czynu (np. spowodowania zagrożenia w bezpieczeństwie ruchu drogowego), policjanci mogą skierować sprawę do sądu, a tam sędzia może wydać tymczasowy zakaz prowadzenia pojazdu oraz nałożyć wysoką grzywnę – do 5000 zł., ponieważ taką kara grozi za prowadzenie pojazdu na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu bez wymaganych uprawnień.

Co się stanie, gdy kierowca spowoduje wypadek na skuterze, nie mając uprawnień do prowadzenia go?

Osoba, która spowoduje wypadek jadąc skuterem, a nie posiada uprawnień do kierowania tym pojazdem, powinna liczyć się z poważnymi konsekwencjami finansowymi, nawet w przypadku drobnej stłuczki. W takiej sytuacji kierowcy nie ochroni polisa OC – szkody pokrywa Fundusz Gwarancyjny, a następnie odzyskuje od sprawcy wypłacone odszkodowanie. Dodatkowo, jeśli kierujący skuterem był nieletni, odpowiedzialność za wypadek spada na rodziców lub opiekunów prawnych.

 

angelina
Angelina Gąkowska 44 posty
Tworzeniem treści zajmuje się od kilku lat, dbając o każdy detal i jasny przekaz. Obecnie wyszukuje dla Was najciekawsze newsy i prowadzi profile w Social Media.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Logo białe prawo-jazdy-360.pl

Kontakt

ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania