Ładowanie...

Ostrzejsze kary dla kierowców

Przez - 01 czerwca 2017
4,3/5
1 654
Ostrzejsze kary dla kierowców

Od dzisiaj tj. 1.06.2017 r. obowiązuje nowelizacja Kodeksu karnego, w której zostały wprowadzone ostrzejsze kary dla kierowców. Zaostrzone zostały przepisy dotyczące między innymi:

1. Jazdy pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

Kierowcy, którzy spowodują wypadek ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkim uszkodzeniem ciała będąc pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego będą podlegać karze minimum 2 lat pozbawienia wolności. Dotychczas było to co najmniej 9 miesięcy.

Kara taka nie będzie mogła być zawieszana.

Inicjatorem zmian było Ministerstwo sprawiedliwości, które wskazywało, że w 2015 roku na 112 wyroków skazujących 26 osób otrzymało kary w zawieszeniu, natomiast w 2014 było 38 wyroków w zawieszeniu na 151 wyroków, a w wcześniejszym 2013 roku 93 na 252 wyroki skazujące.

2. Świadomej ucieczki przed policją.

Zaostrzeniu kary będzie również podlegać świadoma ucieczka przed pościgiem policji. Według nowych przepisów przestępstwo to jest zagrożone karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Do 1.06.2017 było to wykroczenie, za które groziła grzywna i kara do 30 dni aresztu. Sąd, który będzie skazywał za to kierowcę będzie również orzekał wobec niego zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

2 lata temu w 2015 roku było ponad 2600 świadomych ucieczek przed policją.

3. Jazdy pomimo zakazu sądowego.

Podniesiono górną granicę więzienia dla osób jeżdżących z zakazem.

Osoba, która prowadziłaby pojazd pomimo zakazu orzeczonego przez sąd, zostanie pozbawiona wolności na okres od 3 miesięcy do 5 lat. Do tej pory obowiązywała kara do lat 3.

Kierowca, który prowadziłby pojazd pomimo cofnięcia uprawnień do kierowania pojazdami, dostanie sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Resort sprawiedliwości informuje, że do tej pory taki zakaz stosowany był bardzo rzadko.

Ministerstwo wskazało, że w 2015 roku z 1,4 tysięcy osób, które zostały skazane za jazdę bez uprawnień odebranych administracyjnie, tylko wobec 4 orzeczono sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

4. Przedawnień i wyroków.

Zgodnie z nowelizacją został również wydłużony okres przedawnień. Wykroczenia popełnione w komunikacji będą się przedawniać po 3 latach od chwili ich popełnienia. Dotychczas przedawniały się one po 2 latach.

Autorzy nowelizacji, zmianę uzasadniają zbyt dużą ilością spraw, które uległy przedawnieniu. W 2015 roku przedawniło się ponad 1000 wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji.

To jednak nie koniec.

Nowe przepisy zakładają również, że sądy, wydając wyroki w sprawach o przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym, muszą być poinformowane o wszelakich przestępstwach oraz wykroczeniach kierowców będących w centralnej ewidencji kierowców i w ewidencji kierowców naruszających przepisy drogowe, prowadzonej przez policje.

Dotychczas sądy orzekając w sprawie nie były informowane o tym czy podsądny popełniał wcześniej wykroczenia na drodze.

Minister Sprawiedliwości twierdzi, że zaostrzenie było wyczekiwane od lat. Podkreśla on, że statystyki drogowe w Polsce są przerażające. W naszym kraju dochodzi do ponad 30 000 wypadków w ciągu roku, w których ginie ponad 3 000 osób, ponad 40 000 osób ponosi obrażenia, w tym 12 000 ciężkie

patrycja
Patrycja Chudzińska 48 posty
Z firmą związana od kilku lat. Zajmuje się głównie klientami biznesowymi, ale czasem napisze jakiś konkretny artykuł.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Logo białe prawo-jazdy-360.pl

Kontakt

ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania