Ostrożność a szczególna ostrożność

▪ 19 maja 2016 38 386 ⚡
4.9
Ostrożność a szczególna ostrożność

Kodeks Drogowy w zależności od sytuacji nakazuje zachowanie ostrożności lub szczególnej ostrożności. Kiedy więc należy zachować szczególną ostrożność?

Art. 3, pkt. 1 Kodeksu Drogowego "Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność, albo gdy ustawa tego wymaga - szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić, albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Przez działanie rozumie się również zaniechanie".

OSTROŻNOŚĆ - obowiązek zachowania ostrożności dotyczy każdego uczestnika ruchu drogowego, każdej osoby znajdującej się na drodze i poza nią. Przejawem ostrożności przez kierującego będzie np. jazda w nocy na oświetlonej drodze.

SZCZEGÓLNA OSTROŻNOŚĆ - art. 2, pkt. 27 Kodeksu Drogowego "Szczególna ostrożność - ostrożność polegająca na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania uczestnika ruchu drogowego do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie".

Szczególną ostrożność powinniśmy zachować np. przy włączaniu się do ruchu, wyprzedzaniu, przy zbliżaniu się do przejścia dla pieszych, przy przejeżdżaniu obok oznakowanego przystanku tramwajowego.

Prawo-Jazdy-360 zawiera wszystkie Państwowe pytania na Prawo Jazdy wraz ze wszystkimi aktualzacjami. 

4.9
patrycja
Z firmą związana od kilku lat. Zajmuje się głównie klientami biznesowymi, ale czasem napisze jakiś konkretny artykuł.