Ładowanie...

Opłata za radio samochodowe.

Przez - 14 marca 2024
4,4/5
550
Opłata za radio samochodowe.

Opłata radiowa – tak nazwijmy abonament za odbiornik radiowy w samochodzie. Jest to kwestia zadziwiająca, która wielu wprowadziła w osłupienie. Do teraz kierowcy nie mają świadomości, że istnieje taki abonament – który trzeba opłacić. Warto o tym pamiętać, bo w innym wypadku słuchanie muzyki przemierzając miasta, może stać się dobrem luksusowym😉

Czy taki abonament faktycznie trzeba opłacić?
Zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych – tak, trzeba, odbiornik cyfrowy i radiowy. Tak samo płacimy abonament za urządzenia RTV w gospodarstwach domowych.
W tym miejscu sytuacja związana z opłatą nabierze kolorytu. Bo tak jak wyżej wspomnieliśmy, w domu płacimy za telewizor i radio, a w takiej sytuacji nie musimy już opłacać odbiornika w samochodzie. Abonament płacimy od typu odbiornika np. telewizor, a nie od ilości odbiorników.
Czyli: Posiadając odbiornik radiowy w domu i płacąc za niego abonament jako gospodarstwo domowe, nie musisz opłacać drugiego abonamentu za odbiornik radiowy, który znajduje się w twoim samochodzie. Płacisz tylko za jeden. Więc Ci, którzy opłacają ‘’abonament domowy’’, nie muszą osobno płacić za radio samochodowe. Warto też zaznaczyć, że osoby, które wynajmują auta, nie muszą opłacać tego abonamentu.
Opłata za sam abonament wynosi 8,70 zł miesięcznie, a płacąc za cały rok z góry, kosztować nas to będzie 91,60 zł. Kwestią opłat i weryfikowania nieopłaconych abonamentów zajmują się placówki pocztowe. Taką opłatę powinno uiścić się do 25 dnia każdego miesiąca, a roczną opłatę dokonuje się do 25 stycznia danego roku. Jest to opłata za posiadanie, a nie za używanie – więc argument, że ‘’ja jeżdżę w ciszy’’ na pewno nie przejdzie😉

A teraz kto musi płacić?
Tak jak już ustaliliśmy – płacisz za RTV w domu, nie musisz płacić dodatkowo za radio w aucie, lecz kwestia ma się inaczej wobec aut służbowych i przedsiębiorców.
Właściciel takiego auta tj. służbowego musi opłacić abonament za każdy samochód zarejestrowany na firmę, w którym znajduje się radio. Kwestia ilości odbiorników już ma znaczenie, ponieważ w przypadku przedsiębiorstw trzeba opłacić abonament od każdego odbiornika radiowego lub cyfrowego, które się posiada – na odwrót niż w przypadku gospodarstw domowych.

Kara za brak opłaty
Mnożnik tej kary wygląda przerażająco, bo to aż 30-krotność kwoty abonamentu za jeden miesiąc, czyli 261 zł. Nie wspominając o zaległych opłatach, które najprawdopodobniej również trzeba będzie uiścić.
Temat abonamentu RTV wobec odbiorników radiowych w samochodach nie jest czymś nowym, lecz mało osób zdaje sobie sprawę, że coś takiego w ogóle istnieje. Wspomniany abonament trzeba opłacić, a przede wszystkim mieć świadomość, jak wygląda kwestia opłaty abonamentu za radio w naszym samochodzie.

jakub
Jakub Moskalik 19 posty
Pod osłoną nocy kreator artykułów oraz treści w mediach społecznościowych, za dnia opiekun naszych najlepszych klientów.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Logo białe prawo-jazdy-360.pl

Kontakt

ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania