Ograniczenie prędkości w nowych modelach aut

▪ 06 marca 2019 2 707 ⚡
4.4
Ograniczenie prędkości w nowych modelach aut

Szwedzka marka samochodów Volvo kolejny raz chce zaprezentować w swoich pojazdach system mający na względzie podwyższenie bezpieczeństwa kierowców i zminimalizowanie liczby wypadków drogowych spowodowanych nadmierną prędkością.

Już w 2021 roku najnowsze modele Volvo trafią na rynek z wprowadzonym systemem ograniczającym maksymalną prędkość do 180 km/h. Wdrażanie systemu rozpocznie się już w drugim kwartale przyszłego roku.

Marka Volvo nie pierwszy raz występuje z inicjatywą zwiększenia bezpieczeństwa na drogach i ograniczenia liczby ofiar wypadków drogowych. Zarówno trzypunktowe pasy bezpieczeństwa, wykrywanie zagrożenia w tzw. martwym polu, jak i kurtyny powietrzne są również pomysłem tej marki. Mimo tego, że początkowo krytykowane, ostatecznie każde z nich realnie przysłużyło się bezpieczeństwu kierowców i pasażerów. Pomysłem są także systemy monitorujące stan zmęczenia lub trzeźwości kierowcy, które miałyby blokować możliwość jazdy lub ostrzegać o zagrożeniu wynikającym z stanu nietrzeźwości lub przemęczenia.

Wprowadzenie ograniczenia uniemożliwiającego jazdę z prędkością wyższą niż 180 km/h jest argumentowane przez samego szefa marki stwierdzeniem, że nie ma potrzeby aby kierowcy jeździli z wyższą, niż ta prędkość. Ma on także nadzieję, że wprowadzenie tego typu zmian nie zniechęci klientów do kupna samochodów ich marki. Obecnie jedynie w Niemczech kierowcy mają możliwość poruszać się bez ograniczeń prędkości i to na tamtym rynku zmiany mogą wywołać pewne problemy, jednak szef marki zdaje sobie sprawę z tego, że większość państw, podobnie do Polski, w której limit prędkości na autostradach wynosi 140 km/h, posiada dużo niższe niż 180 km/h ograniczenia prędkości na drogach.

Także Unia Europejska rozważa wprowadzenie do wyposażenia aut obowiązkowego systemu Intelligent Speed Assistance, czyli elektronicznego systemu ograniczania prędkości. Jest to technologia oparta na monitorowaniu drogi i znaków drogowych oraz dostosowywaniu do nich prędkości pojazdu. System miałyby zawierać auta sprzedawane od 2022 roku.

Ograniczenia w autach wprowadzane przez producentów nie są czymś nowatorskim, ponieważ już od 1988 roku japońscy producenci zastosowali takie rozwiązanie w autach produkowanych na ich wewnętrzny rynek. Auta te nie rozwijają prędkości większej niż właśnie te 180 km/h. W Niemczech zastosowano podobną praktykę, jednak tutaj maksymalną prędkością, jaką mogą rozwijać samochody jest znacznie wyższa wartość 250 km/h. Ograniczenia te nie są stosowane jednak we wszystkich modelach.  

4.4
marika
Marika Zgraja 149 postów
Młoda pisarka, która tworzy merytoryczne teksty. Dzięki niej zawsze dostaniecie najnowsze wiadomości, które na pewno wam się przydadzą a do tego odpisze jeszcze na nadesłane od Was wiadomości e-mail.