Ładowanie...

Obowiązkowe wyposażenie nowych pojazdów w inteligentne systemy

Przez - 26 lutego 2019
4,2/5
1 219
Obowiązkowe wyposażenie nowych pojazdów w inteligentne systemy

Politycy, zarówno w naszym kraju jak i całej Unii Europejskiej, nieustannie zastanawiają się nad tym, co zrobić, aby zmniejszyć stale utrzymującą się i zatrważającą liczbę wypadków samochodowych na drogach. W ostatnim czasie podjęto nawet pewne konkretne kroki w tym celu, które być może doprowadzą do zmiany przepisów i poprawy tej sytuacji.

Na propozycję wprowadzenia zmian zagłosowali w ostatnim czasie europosłowie. W tej sprawie przyjęto raport autorstwa Róży Thun w Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO).

Czego miałyby dotyczyć zmiany?

Wprowadzenia obowiązku montażu systemów wspomagających kierowców w najnowszych modelach aut. Takie systemy pozwoliłyby zminimalizować liczbę wypadków z udziałem pieszych, pośród których najbardziej narażone są dzieci, osoby starsze oraz rowerzyści. Te osoby najczęściej giną lub ulegają wypadkom pod kołami samochodów, których kierowcy nie zdążyli w porę zareagować, bo nie zauważyli takiego pieszego np. podczas cofania.

Systemy, które miałyby się przyczynić do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach a zarazem zmniejszenia liczby wypadków drogowych to m.in.:

- system automatycznego nagłego hamowania;

- system inteligentnego dostosowania prędkości (tzw. aktywny tempomat);

- system utrzymywania pojazdu na danym pasie ruchu;

- system wykrywania i ostrzegania przed pieszymi, rowerzystami i przeszkodami znajdującymi się w pobliżu pojazdu.

Poza systemami miałaby zostać poprawiona widoczność z kabiny kierowcy w samochodach ciężarowych i busach przez zminimalizowanie martwego pola w tych pojazdach. Samochody miałyby zostać wyposażone dodatkowo w specjalne szyby i pokrywy silnika redukujące obrażenia potrąconych.

Obecnie za takie udogodnienia jak elektroniczny tempomat czy automatyczne hamowanie należy dodatkowo zapłacić przy zakupie nowego auta. Wprowadzenie obowiązku ich instalacji i upowszechnienie systemów ma być nieodczuwalne pod względem cenowym dla przyszłych nabywców. Systemy istnieją i są produkowane od jakiegoś czasu a zwiększenie ich produkcji powinno jedynie obniżyć jej koszty, dlatego osoby, które i tak chciałyby mieć je w swoich pojazdach, ostatecznie zapłacą mniej.

Prognozuje się, że wprowadzenie tych regulacji spowoduje znaczne zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych. Do 2037 roku może być ich mniej nawet o 25 tys osób!

Niektóre propozycje, takie jak wprowadzenie obowiązku instalowania w autach inteligentnych tempomatów ISA (Intelligent Speed Assistance) wzbudzają kontrowersje rządzących. Mają one bowiem dostosowywać prędkość pojazdów do limitów obowiązujących na danych odcinkach drogi za pomocą systemu GPS.

W przyszłym miesiącu mają rozpocząć się negocjacje w sprawie treści przyjętych przepisów z państwami członkowskimi. W przypadku pomyślnego ich zakończenia, obowiązek montażu nowych systemów w autach będzie respektowany już od września 2021 roku.

marika
Marika 149 posty
Młoda pisarka, która tworzy merytoryczne teksty. Dzięki niej zawsze dostaniecie najnowsze wiadomości, które na pewno wam się przydadzą a do tego odpisze jeszcze na nadesłane od Was wiadomości e-mail.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Białe Logo serwisu prawo-jazdy-360.pl
Kontakt
ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.
Wyślij wiadomość