Ładowanie...

Obowiązkowa apteczka w samochodzie

Przez - 27 kwietnia 2018
4,7/5
2 204
Obowiązkowa apteczka w samochodzie

Obecnie obowiązkowym wyposażeniem każdego samochodu w Polsce jest gaśnica i trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji. Mimo tego wielu przezornych kierowców wozi ze sobą np. kable rozruchowe, linę holowniczą, podnośnik, zapasowe żarówki czy właśnie apteczkę.

W wielu krajach Unii Europejskiej to właśnie apteczka, a wraz z nią kamizelka odblaskowa są obowiązkowe w pojeździe. Konieczność wożenia ze sobą apteczki zgadzałaby się z ogólnym przepisem dotyczącym obowiązku udzielania pierwszej pomocy, gdyż zazwyczaj trudno tego dokonać bez odpowiednich środków takich jak bandaże czy opatrunki.

Ministerstwo Infrastruktury wskazuje na nieścisłość z tym związaną i w celu zmniejszenia liczby śmiertelnych ofiar wypadków samochodowych proponuje zmianę przepisów dotyczących obowiązkowego wyposażenia samochodu. Zmiany mają uwzględniać obowiązek wożenia apteczki w każdym pojeździe i szczegółowo określać jej wymaganą zawartość. W innych państwach UE przepisy regulują, że w apteczce musi znajdować się: sterylny opatrunek indywidualny, plastry, opaska elastyczna, nożyczki oraz koc ratunkowy i instrukcja udzielania pierwszej pomocy.

Dotychczas w Polsce apteczka obowiązkowo musiała znajdować się w autobusie, taksówce, samochodzie ciężarowym przewożącym osoby oraz autach nauki jazdy i egzaminowania. Rozwiązanie, jakie proponuje Ministerstwo nie ma na celu wytyczyć kolejnych wymagań kierowcom, którzy jadąc na badanie techniczne będą musieli pamiętać nie tylko o sprawdzeniu ważności swojej gaśnicy, trójkącie z homologacją, ale także o apteczce. Ma ono służyć im samym podczas niebezpiecznych zdarzeń na drodze, czego większość zapewne ma świadomość.

Proponuje się także, aby zmiany uwzględniły również kamizelki odblaskowe. Są one niezwykle przydatne w momencie awarii w naszym samochodzie, kiedy to przy naprawdę ruchliwej trasie musimy np. zmienić koło. Mogą być także dodatkowym ostrzeżeniem podczas udzielania pomocy w razie wypadku.

Pamiętajmy, aby zarówno gaśnicy jak i apteczki nie wozić w trudno dostępnym miejscu w bagażniku. Nigdy nie wiadomo, kiedy będziemy potrzebowali się do nich dostać, dlatego powinny znajdować się one w kabinie pojazdu np. pod fotelem pasażera w przypadku gaśnicy lub w kieszeni drzwi czy innym schowku, jeżeli chodzi o apteczkę.

patrycja
Patrycja 48 posty
Z firmą związana od kilku lat. Zajmuje się głównie klientami biznesowymi, ale czasem napisze jakiś konkretny artykuł.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

białe Logo serwisu prawo-jazdy-360.pl
Kontakt
ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.
Wyślij wiadomość