Ładowanie...

Nowe uprawnienia dla kierowców posiadających prawo jazdy kat. B

Przez - 16 marca 2020
4,3/5
7 083
Nowe uprawnienia dla kierowców posiadających prawo jazdy kat. B

Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło termin wejścia w życie nowych przepisów dotyczących rozszerzenia uprawnień dla posiadaczy praw jazdy kategorii B.

Od 23 maja 2021 roku mają obowiązywać nowe przepisy dotyczące kwestii masy pojazdów, które mogą prowadzić osoby mające prawo jazdy kategorii B. Obecnie górną granicą jest 3500kg, co umożliwia poprowadzenie bez dodatkowych uprawnień duże modele SUV oraz wiele pojazdów dostawczych.

Powodem projektu zmian w ustawie o kierujących pojazdami jest fakt, że obecna cezura może okazać się zbyt niska dla aut o napędzie elektrycznym. Wielu przedsiębiorców, którzy korzystają z pojazdów dostawczych zwraca uwagę na ładowność, aby móc za jednym kursem przetransportować materiały lub świadczyć usługi. Zwykle waga pojazdów spalinowych jest nieco niższa niż elektrycznych – dlatego tym samym zmniejsza się ładowność pojazdu.

Nowe przepisy umożliwią kierowcom posiadającym prawo jazdy kat. B prowadzenie samochodów napędzanych alternatywnymi paliwami o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 4250 kg, przy założeniu że wynika to wyłącznie z dodatkowej masy alternatywnych systemów napędu. Zmiany mają zachęcić przedsiębiorców do korzystania z elektrycznych pojazdów dostawczych, które w obecnym systemie dają mniejsze możliwości załadunku niż ich tradycyjne odpowiedniki. Istotny jest również fakt, że pojazdami cięższymi niż 3,5 tony będą mogły kierować osoby, które prawo jazdy kategorii B posiadają minimum 2 lata.

Rządowy projekt jest odpowiedzią na unijne dyrektywy 2018/645 oraz 2006/126/WE, gdzie kluczowym zapisem jest:

„19) Aby przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych oraz poprawy jakości powietrza, dzięki ułatwianiu korzystania z pojazdów napędzanych paliwami alternatywnymi, państwa członkowskie powinny mieć możliwość zezwolenia, aby na ich terytorium posiadacze prawa jazdy kategorii B mogli prowadzić niektóre rodzaje pojazdów napędzanych paliwami alternatywnymi, których maksymalna dopuszczalna masa jest większa niż 3 500 kg, ale nie przekracza 4 250 kg. Ta możliwość przekroczenia 3 500 kg powinna być dostępna pod warunkiem że dodatkowa dozwolona masa wynika wyłącznie z dodatkowej masy alternatywnych systemów napędu, oraz z zastrzeżeniem ograniczeń i warunków przewidzianych w celu uniknięcia negatywnego wpływu na bezpieczeństwo ruchu drogowego." 

Niemniej, unijne dokumenty pozostawiają władzom państwowym dowolność w kwestii rozszerzenia uprawnień dla kierowców posiadających prawo jazdy kat. B. Polska idzie za przykładem Niemiec i Holandii, gdzie już wprowadzono podobne zapisy.

 

angelina
Angelina Gąkowska 44 posty
Tworzeniem treści zajmuje się od kilku lat, dbając o każdy detal i jasny przekaz. Obecnie wyszukuje dla Was najciekawsze newsy i prowadzi profile w Social Media.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

białe Logo serwisu prawo-jazdy-360.pl
Kontakt
ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.
Wyślij wiadomość