Ładowanie...

Nowe opłaty dla kierowców

Przez - 01 sierpnia 2018
4,6/5
1 867
Nowe opłaty dla kierowców

Kierowcy muszą przygotować się na kolejne nowe opłaty. Opłata emisyjna, opłata jakościowa czy też opłata za wjazd do eko strefy to tylko część wydatków z jakimi będą musieli się zmierzyć wszyscy kierowcy. Rząd dodatkowo będzie też surowo karać. 

Opłata emisyjna

W połowie lipca bieżącego roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, która wprowadza opłatę emisyjną od paliw. Zamysł Ministerstwa Energii zakłada, że opłata emisyjna obejmie produkowane w kraju oraz importowane paliwa płynne. Opłata ma wynieść 80 zł od każdego 1 tys. litrów paliwa, które trafią na rynek w naszym kraju – 8 groszy na jednym litrze, a po doliczeniu do nich podatku VAT o 10 groszy.

Opłata za wjazd do „strefy czystego transportu”

Zgodnie z założeniami samorządy będą miały możliwość utworzenia w centrach miast „strefy czystego transportu”. Miasta same podejmą decyzję, czy i gdzie stworzyć strefę, która będzie objęta opłatą. Opłata będzie wynosiła 2,50 zł. za godzinę i będzie mogła być pobierana w godzinach od 9:00 do 17:00. Kierowca zapłaci maksymalnie za dobę przebywania w takiej strefie – 20 zł. 

Jeżeli natomiast zdecydujemy się na wjazd do „strefy czystego transportu” bez uiszczenia odpowiedniej opłaty, zostaniemy ukarani mandatem w wysokości 500 zł. Nie wszyscy będą musieli być obarczeni opłatą za wjazd do „strefy czystego transportu”. Za darmo wjadą kierowcy poruszający się autami elektrycznymi, pojazdy z ogniwami wodorowymi (raczej nie są one dostępne w Polsce), samochody napędzane gazem ziemnym, a także służby ratunkowe oraz mieszkańcy strefy.

Opłata jakościowa 

Opłata jakościowa ma wynosić 4 zł. będzie pobierana od właściciela lub posiadacza pojazdu za każde badanie techniczne przeprowadzane na stacji kontroli pojazdów. Opłata ma być odprowadzana na rachunek Transportowego Dozoru Technicznego.

Obecne ceny za przeprowadzenie badania technicznego samochodu osobowego to 98 zł, motocykla i ciągnika – 62 zł, natomiast samochodu z instalacją gazową – 161 zł.

Oprócz obowiązkowej dla wszystkich właścicieli pojazdów dopłaty 4 zł do badania technicznego, Ministerstwo Infrastruktury planuje również zwiększyć kary dla tych kierowców, którzy nie stawią się z pojazdem na przegląd w odpowiednim terminie.

Przepisy zakładają  wprowadzenie kar finansowych za badanie techniczne pojazdu, które zostanie wykonane 45 dni i później po terminie. W takich przypadkach opłata za badanie będzie jednorazowo podwyższona o 60 procent. Dla samochodów osobowych oznacza to, że kara wyniesie niemal 60 zł.

Wyższe opłaty za parkowanie w centrum miasta

Nowelizacja przepisów ma umożliwić miastom, które mają powyżej 100 000 mieszkańców pobieranie wyższych opłat w śródmiejskich strefach płatnego parkowania. Obecna stawka za pierwszą godzinę parkowania nie może przekroczyć 0,15% płacy minimalnej, czyli 3,15 zł. 

Nawet 9 zł, czyli aż trzy razy więcej, może niebawem kosztować godzina parkowania. Nowa ustawa ma zezwalać również na pobieranie opłat w weekendy. Ustawa oczekuje już tylko na podpis prezydenta i obowiązywać zacznie od przyszłego roku. 

patrycja
Patrycja 48 posty
Z firmą związana od kilku lat. Zajmuje się głównie klientami biznesowymi, ale czasem napisze jakiś konkretny artykuł.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

białe Logo serwisu prawo-jazdy-360.pl
Kontakt
ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.
Wyślij wiadomość