Ładowanie...

Nowe dokumenty prawa jazdy

Przez - 04 marca 2019
4,4/5
1 328
Nowe dokumenty prawa jazdy

Od dzisiaj tj. 4 marca 2019 roku obowiązuje nowy wzór dokumentu prawa jazdy zaprezentowany przez Ministerstwo Infrastruktury. W związku z wprowadzeniem nowych przepisów z kierowców zostanie zdjęty obowiązek wymiany prawa jazdy w przypadku zmiany miejsca zamieszkania.

Co zmieni się w wyglądzie dokumentu prawa jazdy?

Nasze dokumenty potwierdzające uprawnienia do kierowania pojazdami pod pewnym względem upodobnią się do dowodów osobistych, w których zmiany również wprowadzono kilka lat temu. Nowe prawo jazdy nie będzie posiadało adresu zamieszkania, a co za tym idzie, do wydania dokumentu wystarczający będzie adres podany we wniosku w urzędzie.

Jakie to przyniesie korzyści dla kierowców?

Nie będą oni już zobowiązani do wymiany dokumentu w ciągu 30 dni od dnia zmiany adresu zamieszkania. W związku z tym nie będą oni również zmuszeni do poniesienia kosztu wydania nowego prawa jazdy w kwocie 100,50 zł w wydziale komunikacji w takim przypadku.

Kolejną dobrą informacją dla kierowców może być to, że dotychczas wydane dokumenty są nadal ważne i nie ma konieczności ich wymiany. Dokument prawa jazdy będzie aktualny do widocznej na nim daty zakończenia ważności, nawet w przypadku zmiany adresu zamieszkania i widniejącego na dokumencie starego adresu.  

W niedalekiej przyszłości jednak planuje się przeprowadzenie obowiązkowej wymiany dokumentów na nowe. Będzie ona przeprowadzona najprawdopodobniej w latach 2028-2033 i dotyczyć będzie wszystkich kierowców, nawet tych z bezterminowym prawem jazdy. Nowe dokumenty będą wydawane z maksymalnie 15-letnim okresem ważności.

Całą zmianę przepisów dotyczących wzorów wydawanych dokumentów prawa jazdy uzasadnia się tym, że mają one służyć potwierdzeniu uprawnień kierowcy do kierowania pojazdami, nie natomiast weryfikacji jego adresu zamieszkania, co wydaje się rozsądnym i właściwym wyjaśnieniem.

marika
Marika 149 posty
Młoda pisarka, która tworzy merytoryczne teksty. Dzięki niej zawsze dostaniecie najnowsze wiadomości, które na pewno wam się przydadzą a do tego odpisze jeszcze na nadesłane od Was wiadomości e-mail.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Białe Logo serwisu prawo-jazdy-360.pl
Kontakt
ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Telefon: 790-747-360
Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail: kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation sp z o.o. sp. k. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań. Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.
Wyślij wiadomość